Otizmde farkındalığa kadın desteği

Otizmde farkındalığa kadın desteği
Otizmde farkındalığa kadın desteği
- Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki Kadın Akademisi üyeleri "Dünya Otizm Farkındalık Ayı" kermesine el emekleriyle destek oldu

MUĞLA (AA) - Köyceğiz ilçesinde belediye bünyesinde kurulan Kadın Akademisi üyeleri, Ankara 'daki Türkiye Otizm Dernekleri Federasyonunun düzenlediği kermese el emeği ürünleri gönderdi.

Organik malzemelerden yapılan ürünler arasında, takı, el işleri, oyuncaklar ve Köyceğiz'in yöresel ürünleri yer aldı. Köyceğiz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halil Karanfiloğlu, Birleşmiş Milletler tarafından nisan ayının " Dünya Otizm Farkındalık Ayı" ilan edildiğini hatırlattı.

Köyceğiz Belediyesi olarak kültür ve sosyal işleri bünyesinde kurulan Kadın Akademisi'nde çalışan kadınların gönüllü olarak bugüne destek vermek istediklerini belirten Karanfiloğlu, şöyle konuştu:

"Bunun için 'Gel sen de birşey yap' adı altında etkinlik başlattık. Bu etkinliğimize gönüllü engelli gruplarımız ve kadınlarımız destek verdi. Bu destekle Otizm Dernekleri Federasyonunun düzenlediği kermese göndermek üzere yaklaşık bin parça el ürünü ve Köyceğiz'i tanıtan ürünleri göndererek bir farkındalık yaratmış olmak istedik."

Kadın Akademisi öğreticisi Esin Pirci ise Ankara'da otizmli çocuklar için düzenlenen kermese akademideki kadınlarla destek olmak istediklerini ifade etti. Pirci, kadınların kendi becerileri doğrultusunda ve malzemeleriyle gönüllü olarak süs eşyaları yaptığını kaydetti.

- Engelli öğrencilerden de destek

Ortaca Özel Coşku Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Eylem Tan, Köyceğiz Kadın Akademisinin Otizm Dernekler Federasyonuna göndereceği ürünlere, eğitim kurumu olarak destek verdiklerini dile getirdi.

Kadınların el emekleriyle yaptıkları malzemelerle düzenlenecek kermeste, otizmli çocukların yararına kullanılacağını belirten Tan şöyle konuştu:

"Biz de özel eğitim kurumu olarak öğrencilerimizin yaptığı malzemelerle onlara destek veriyoruz. Çünkü bu bir gönül işi. Kurumumuzda eğitim gören çocuklarımızın yaptığı malzemelerle çok daha anlamlı olacağını düşünüyorum. Kendilerinin yaptığı şeyleri arkadaşlarına bağışlamış oluyorlar. Biz de bu farkındalık ayına bu şekilde katkıda bulunmak istedik. Kadın Akademisi ile birliğinde federasyonun düzenlediği kermese bir şeyler göndermek istedik."