Otomobilin çarptığı Fransız bisikletçinin ölümü

Otomobilin çarptığı Fransız bisikletçinin ölümü
Otomobilin çarptığı Fransız bisikletçinin ölümü
- Muğla'da bisikletçiler, bisikletlerini ters çevirip yola yatarak, kazayı protesto etti - Muğla Bisiklet Derneği Başkanı Uzun: - "Trafikte kuralların ve kanunların, bisikletliler düşünülerek hazırlanmasını ve titizlikle uygulanmasını istiyoruz"

MUĞLA (AA) - Muğla Bisiklet Derneği üyeleri, Marmaris ilçesinde otomobilin çarptığı Fransız bisikletçinin hayatını kaybetmesini protesto etti.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki Valilik binası önünde buluşan bisikletçiler, "Bisikletçi ölümleri dursun", "Trafiği işgal etmiyoruz, trafik biziz", "Kornaya değil, frene bas", "Bisiklet de araçtır. Kaldırımlar yayaların yollar araçların" şeklinde sloganlar attı.

 Muğla Bisiklet Derneği Başkanı Bilge Kağan Uzun, gazetecilere yaptığı açıklama, 24 Mayıs'ta Marmaris ilçesinde otomobilin çarptığı Fransız bisikletçi Christian Jean Auguste Niaffe'nin hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Niaffe'nin emniyet şeridinde hayatını kaybettiğini belirten Uzun, "Bisiklet gezgini Niaffe'yi sevgi, saygı ve rahmetle anıyor, ailesine başsağlığı diliyoruz. Kınamanın yetmeyeceğinin ve aslında çözümün çok küçük parçası olduğunun farkındayız. Herhangi bir yerde bir bisikletçi daha kaza geçirsin, ölsün istemiyoruz" dedi.

Trafikte bisiklete saygı göstermeyenlerin hak ettikleri cezaları almalarını isteyen Uzun, "Onun için yaşlı, genç , kadın , erkek , engelli veya engelsiz herkesin birlikte rahatça binebileceği bir ortamın oluşturulması gerçekten iyi tasarlanmış bisiklet yollarının titizlikle yapılması için uğraşıyoruz. Trafikte kuralların ve kanunların bisikletliler düşünülerek hazırlanmasını ve titizlikle uygulanmasını istiyoruz" diye konuştu.

Uzun, Muğla ve ilçelerindeki bisikletçilerin öğleden sonra kazanın yaşandığı Taşhan mevkisinde buluşacaklarını, Fransız bisikletçinin yolculuğunu tamamlayamadığı Marmaris'e hareket edeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından dernek üyeleri, meydanda bisikletlerini ters çevirip yola yatarak, kazayı protesto etti. Daha sonra bisikletliler, Niaffe'nin hayatını kaybettiği bölgeye doğru yola çıktı.

Marmaris ilçesinde 48 SK 338 plakalı otomobil, Marmaris-Muğla karayolu Taşkan mevkisinde bisikletiyle seyir halindeki Christian Jean Auguste Niaffe'ye (59) arkadan çarpmış, ambulansla Marmaris Devlet Hastanesine buradaki müdahalenin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Eğitim Hastanesine sevk edilen Fransız bisikletçi, hayatını kaybetmişti.