Otomobilin çarptığı Fransız bisikletçinin ölümü

Otomobilin çarptığı Fransız bisikletçinin ölümü
Otomobilin çarptığı Fransız bisikletçinin ölümü
- Muğla'nın Marmaris ilçesinde Fransız bisikletçinin bir hafta önce hayatını kaybettiği kavşakta toplanan 200'e yakın bisikletçi, kazayı protesto etti

MUĞLA (AA) - Marmaris'te geçen hafta Fransız bisikletçinin otomobilin çarpması sonucu yaşamını yitirdiği kavşakta toplanan bir grup bisikletçi, eylem yaptı.

Muğla ve ilçelerindeki bisiklet derneklerine üye yaklaşık 200 kişi, kazanın meydana geldiği Taşhan mevkisindeki kavşakta toplandı.

Park ettikleri bisikletleriyle yolun bir şeridini ulaşıma kapatan protestocular, "Bisikletçi ölümleri dursun", "Trafiği işgal etmiyoruz, trafik biziz", "Kornaya değil, frene bas", "Bisiklet de araçtır", "Kaldırımlar yayaların, yollar araçların" sloganı attı.

Bisikletçiler, daha sonra kazanın meydana geldiği saatte, asfalta uzanarak yolu bir süre ulaşıma kapattı. 

- "Bisikletlileri fark edin, bisikletlileri görün"

 

 Marmaris Bisiklet Derneği Başkanı Tolga Gök, yaptığı konuşmada, 24 Mayıs Pazar günü 15.45'te, 10 dakika sonra Marmaris manzarasını görme hayali kuran Fransız bisiklet gezgini Christian Niaffe'nin, arkasından gelen otomobil tarafından öldürüldüğünü öne sürdü. 

Kazanın, Marmaris ve çevresinde bisiklet kullanımında en güvenli güzergah kabul ettikleri yolda meydana geldiğine dikkati çeken Gök, şöyle konuştu:

 "Emniyet şeridinde yokuş çıkan ve saatte 10 kilometre hızla ilerleyen bisikletli, dikkatsiz trafik canavarının kurbanı oldu. Bu noktada o saatte ben, siz veya bir yakınınız olabilirdi. Bisikletlileri fark edin, bisikletlileri görün. Bizim, sizler gibi kaportamız yok, çeliklerin içinde değiliz. Hava yastıklarımız ve emniyet kemerlerimiz yok. Sadece gözünüzü biraz açık tutun." 

Gök, kendileriyle aynı anda Türkiye ve birçok ülkede bisikletçilerin benzer eylemler yaptığını anlattı.

Grup, daha sonra Fransız bisikletçinin Marmaris turunu tamamlayamadığı ilçeye kadar 10 kilometre pedal çevirdi. Bazı sürücüler de korna çalarak eyleme destek verdi.

Marmaris ilçesinde 48 SK 338 plakalı otomobil, 24 Mayıs Pazar günü Marmaris-Muğla karayolunun Taşkan mevkisinde bisikletiyle seyir halinde olan 59 yaşındaki Chiristian Niaffe'ye arkadan çarpmıştı. Marmaris Devlet Hastanesindeki müdahalenin ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Araştırma ve Eğitim Hastanesine sevk edilen Fransız bisikletçi, kurtarılamamıştı.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Marmaris

  ,

  Pazar

  ,

  Hava

  ,

  Eylem

  ,

  eğitim

  ,

  emniyet

  ,

  muğla