Pamuk için "ikinci el" makine aldılar

Pamuk için "ikinci el" makine aldılar
Pamuk için "ikinci el" makine aldılar
- Muğla'nın Ortaca ilçesinde faaliyet gösteren TARİŞ tarafından, işçi maliyetini düşürmek için ikinci el pamuk toplama makinesi alındı - Ortaca TARİŞ Başkanı Metin: - "Hedefimiz önümüzdeki yıllarda atıl tarlalarda pamuk ekimini sağlamak"

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Ortaca ilçesinde pamuk hasadı başladı.

Ortaca Pamuk Tarım Satış Kooperatifi (TARİŞ) Başkanı Hüseyin Metin, gazetecilere yaptığı açıklamada, işçi maliyetlerin yüksek olması nedeniyle çiftçinin pamuk ekiminden kaçtığını, arazilerine nar, narenciye diktiğini söyledi.

TARİŞ olarak pamukçuluğun devam etmesini istediklerini belirten Metin, "Pamuk ekiminin devamını sağlamak için kooperatife ikinci el pamuk toplama makinesi aldık. Makine iki sıralı ve çok güzel pamuk topluyor" dedi.

 Metin, bölgede 700 dönüm ekili pamuk olduğunu, bunlardan yaklaşık 200 ton pamuk hasat etmeyi beklediklerini ifade etti.

Pamuk toplayacak işçinin olmaması ve maliyetin yüksek olması nedeniyle makine almak zorunda kaldıklarını belirten Metin, "Bu bizim maliyetlerimizi düşürecek. Pamuğu işçi toplasaydı kilogramda maliyeti 1 lira olacaktı. Şu anda bunu 30 kuruşa kadar düşürüyoruz. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda atıl tarlalarda pamuk ekimini sağlamak. Böylece bölge çiftçisine ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak istiyoruz" diye konuştu.

Metin, pamuğun eskiden olduğu gibi bölgede " beyaz altın " olarak adlandırılarak üreticiye kazanç kapısı olmasını istediklerini kaydetti.


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Beyaz

  ,

  Tarım

  ,

  ülke

  ,

  lira

  ,

  muğla