Rehberler de "her şey dahil"den dertli

Rehberler de "her şey dahil"den dertli
Rehberler de "her şey dahil"den dertli
- Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi gözde turizm merkezlerinin bulunduğu, yılda 3 milyonun üzerinde yabancının tatilini geçirdiği Muğla'da, esnafın yanında rehberler de otellerde uygulanan "her şey dahil" sisteminden şikayetçi - Muğla Turist Rehberleri Odası Başkanı Molvalı: - "Gelen turist sayısında çok fazla düşüş olmamasına rağmen 2-3 yıldızlı otellerin, hatta pansiyonların bile uyguladığı her şey dahil sistemi yüzünden sokaklarda turist göremiyoruz" - "Dünyanın birçok yerinde, özellikle rekabet halinde olduğunuz İtalya, İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde her şey dahil sisteminden çoktan vazgeçildi"

MUĞLA (AA) - LEVENT KİŞİ - Marmaris, Bodrum ve Fethiye gibi gözde turizm merkezlerinin bulunduğu, yılda 3 milyonun üzerinde yabancının tatilini geçirdiği Muğla'da, esnafın yanında rehberler de otellerde uygulanan "her şey dahil" sisteminden yakınıyor.

Muğla Turist Rehberleri Odası Başkanı Serkan Molvalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölge turizmindeki en büyük sıkıntının her şey dahil sistemi olduğunu savundu.

Muğla bölgesinin yapısının bu sisteme yatkın olmadığına dikkati çeken Molvalı, "Gelen turist sayısında çok fazla düşüş olmamasına rağmen 2-3 yıldızlı otellerin, hatta pansiyonların bile uyguladığı her şey dahil sistemi yüzünden sokaklarda turist göremiyoruz" dedi. 

Söz konusu sistemin rehberlik mesleğini de olumsuz etkilendiğini belirten Molvalı, Muğla bölgesine gelen turistlerin yaklaşık yüzde birinin turlara katıldığını vurguladı.

Bu durumun her şey dahil sisteminin yanı sıra bölgeyi daha önce tanıyan müşterilerin çokluğundan kaynaklandığını dile getiren Molvalı, şunları söyledi:

"İkinci, üçüncü kez gelen müşteriye aynı turları yeniden satmaya çalışıyoruz. Bu da çok mümkün olmuyor. Muğla bölgesinde turistleri gezdirebileceğiniz çok fazla farklı destinasyon bulunmuyor. Yeni alternatif destinasyonlar ortaya çıkarmaya çalışıyoruz ama bölgenin yapısı itibarıyla bunda da zorlanıyoruz. Bizdeki mesleki düşüş bundan kaynaklanıyor. Esnaf da otelci de aynı şeyden şikayetçi. Çok fazla işletmenin olması da bunda etkili." 

- "Rakip ülkeler her şey dahilden vazgeçti"

"Her şey dahil sistemi kesinlikle olmasın" demediklerini ifade eden Molvalı, sadece sisteme sınırlama getirilmesi ve bazı kriterler uygulanması gerektiğini savundu. 

Molvalı, şöyle konuştu:

"Dünyanın birçok yerinde, özellikle rekabet halinde olduğunuz İtalya , İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde her şey dahil sisteminden çoktan vazgeçildi. Marmaris'in karşısında 50 dakika mesafedeki Rodos Adası'nda otellerde öğlen yemeği bile bulamıyorsunuz. Hatta çoğu otelde bırakın akşam yemeğini, kahvaltı bile verilmiyor. Diyorlar ki 'Gel, yat-kalk, yemeğini dışarıda ye, bu arada alışverişini yap, para bırak ülkeme.' Bizde de sistemin böyle olması lazım."

Konuştukları müşterileri arasında her şey dahil sistemini beğenenler kadar sevmeyenlerin de bulunduğuna işaret eden Molvalı, sistemi genelde şehir dışındaki 4-5 yıldızlı otellerin layıkıyla yaptığını söyledi.

Molvalı, az yatak kapasitesine sahip otellerin bu sistemi uygulamaması gerektiğini aktararak, "Bunu 2 yıldızlı otellere, pansiyonlara kadar indirgerseniz doğal olarak maliyetlerden kaçmak için kalitesiz ürünler servis edilecek. Bu da şikayetlere yol açıyor. Turistlerle konuştuğumuz zaman bazıları, 'Her şey dahil sistemiyle çalışan otelde kalıyorum ama ne yemek yiyebiliyorum ne de içki içebiliyorum' diyor" ifadesini kullandı. 

- En çok "hanutçuluk"tan şikayetçiler

 Turistlerden aldıkları şikayetlerin başında "hanutçuluk" olarak adlandırılan "çığırtkanlığın" geldiğini anlatan Molvalı, restoranların önünden geçen turistlerin bunu anlayışla karşılamaları için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Molvalı, "Bunun kültürümüzde olduğunu, sadece onlara değil, biz de gittiğimizde benzer davranışlarla karşılaştığımızı anlatıyoruz. Turistler, ayrıca birçok işletmede menü ve fiyat tabelalarının olmamasından şikayetçi" dedi.