Sadun Boro, toprağa verildi

Sadun Boro, toprağa verildi
Sadun Boro, toprağa verildi
- Tekneyle dünyanın etrafını dolaşan ilk Türk olan denizci Boro, Marmaris'in Karacasöğüt Mahallesi'nde son yolculuğuna uğurlandı

MUĞLA (AA) -  Muğla'nın Marmaris ilçesinde tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında hayatını kaybeden denizci Sadun Boro, Karacasöğüt Mahallesi'nde toprağa verildi. 

Boro'nun cenazesi, hayatını kaybettiği hastaneden alınarak, "Son Bahar" isimli teknesiyle yaşadığı ve çok sevdiği Gökova koylarında gezdirildi. Karacasöğüt Limanı'na getirilen cenaze, düzenlenen törenin ardından ambulansla Karacasöğüt Camisi'ne getirildi.  

Burada kılınan cenaze namazının ardından Boro, aynı mahalledeki mezarlığa defnedildi. 

Cenaze törenine Muğla Valisi Amir Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon'un da aralarında bulunduğu çok sayıda yerel yönetici, Aksaz Deniz Üssü'nde görevli askerler, Boro'nun yakınları ve arkadaşları katıldı. 

Mesane kanseri nedeniyle tedavi gören Boro, fenalaşması sonucu kaldırıldığı hastanede 5 Haziran'da hayatını kaybetmişti. 

Sadun Boro, 1952 yılında bir İngiliz ile  İngiltere 'den Karayip Adaları'na kadar açık deniz yolculuğu gerçekleştirmiş, 1965'te de eşi ile 3 yıl süren dünya turu yapmıştı. 

Boro, böylece tekneyle dünya turu yapan ilk Türk olarak tarihe geçmişti.