Sağlık çalışanlarına şiddet kınandı

Sağlık çalışanlarına şiddet kınandı
Sağlık çalışanlarına şiddet kınandı
- Muğla Halk Sağlığı Müdürü Ceyhan: - "Vatandaşlarımıza yardımcı olmak, hayatlarını kurtarmak için büyük fedakarlıklarla gece gündüz demeden gayret gösteren, sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan kötü muamele ve şiddeti kınıyoruz"

MUĞLA (AA) -  Muğla Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan, Bodrum Bitez Aile Sağlığı Merkezinde görevli personele uygulanan şiddeti kınadıklarını bildirdi.

Ceyhan, gazetecilere yaptığı açıklamada, birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunumunda sağlığın geliştirilmesine dair tüm yaşama yönelik programlarla halkın yanında olduklarını söyledi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yapılan ve planlanan  programlarla çok çeşitli alanlarda eğitimler, etkinlikler, kurslar düzenleyerek sağlığa dair farkındalığı artırmak için hizmet verdiklerini belirten Ceyhan, "Yapılan bu güzel çalışmalar ve sağlık adına elde edilen başarılar halkımız içindir. Vatandaşlarımıza yardımcı olmak, hayatlarını kurtarmak için büyük fedakarlıklarla gece gündüz demeden gayret gösteren, sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan kötü muamele ve şiddeti kınıyoruz" dedi.

Hakaret ve şiddetin hiçbir şekilde hasta hakkı olmadığını vurgulayan Ceyhan, şöyle konuştu:

"Bodrum Bitez Aile Sağlığı Merkezinde görevli aile sağlığı elemanımıza uygulanan şiddeti kınıyoruz. Her kim tarafından ve her ne sebeple yapılırsa yapılsın, sağlık çalışanlarını hedef alan sözlü ve fiili hain saldırılar, aslında sağlık çalışanlarına değil, insanımızın topyekun sağlığına yapılmıştır. Konu ile ilgili inceleme ve soruşturmalar yapılmış olup kanuni süreç başlatılmıştır."

Şiddeti toplum olarak hiçbir yerde mazur göremeyeceklerini anlatan Ceyhan, şöyle devam etti:

"Sağlık çalışanına karşı şiddeti ise asla kabullenmiyoruz. Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesi için Sağlık Bakanlığımızca 'Sevgi en iyi ilaçtır', 'Şifa veren ele vefa' gibi saygıyı öne çıkaran kampanyalar uygulandı, güvenlik tedbirleri artırıldı, fiziki mekanlar ile ilgili düzenlemeler yapıldı, beyaz kod uygulaması, hukuki yardım, cezaların artırılması gibi tedbirler alındı. Hedefi sadece hastalara yardım etmek olan sağlık çalışanlarına yönelik kötü söz, uygunsuz muamele ve şiddet uygulanmasını tüm toplum olarak el birliği ile ortadan kaldırmalıyız. Halkımızın verilen bu özverili hizmetler karşılığında sağlık çalışanlarımıza karşı hassas ve duyarlı olmalarını bekliyor, sağlık çalışanlarımıza yapılan şiddeti kınıyorum."