Sağlık ve güzellik için "çamur banyosuna" geliyorlar

Sağlık ve güzellik için "çamur banyosuna" geliyorlar
Sağlık ve güzellik için "çamur banyosuna" geliyorlar
- Cildi güzelleştirdiği ve pek çok hastalığa iyi geldiği belirtilen Ortaca'nın Dalyan Mahallesi'ndeki çamur banyosu, bu yıl da misafirlerini ağırlamaya başladı - Vücutlarını çamura buladıktan sonra güneşin altında uzun süre bekleyen ziyaretçiler, böylece ciltlerinin gerilmesini sağlıyor - İngiliz Rebeka Scallt: "Burası gerçekten muhteşem bir yer. Çamur banyosunda 10 yıl gençleştiğimi hissettim"

MUĞLA (AA) - DURMUŞ GENÇ - Muğla'nın Ortaca ilçesinin Dalyan Mahallesi'nde bulunan çamur banyolarında turizm hareketliliği başladı.

İztuzu Plajı, kaya mezarları ve caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlü Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi'ne gelen yerli ve yabancı turistler, vücutlarını çamura buladıktan sonra kuruması ve ciltlerinin gerilmesi için güneşin altında uzun süre bekliyor. Daha sonra duş alan turistler, kaplıca havuzlarında sıcak suya giriyor.

Klorür, sodyum, hidrojen sülfür, flüorür ve radyoaktif radon gazı içeren 39 derece sıcaklıktaki kükürtlü sularla oluşturulan çamur banyolarının romatizma, siyatik, kireçlenme, cilt hastalıkları, mantar, mayasıl, kaşıntı, kadın hastalıkları, damar sertliği, tansiyon, böbrek taşı gibi pek çok hastalığa iyi geldiğine inanılıyor.

Dalyan Kanalı'nda 26 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren Özay Akdoğan, AA muhabirine, turizm sezonunun çok iyi başladığını söyledi.

Geçen yıla oranla turist sayısında ilk günlerde yüzde 50 artış yaşandığını dile getiren Akdoğan, "Hafta sonu yaklaşık 4 bin kişi Dalyan'ı ziyaret etti. Özellikle çamur banyolarına her yıl olduğu gibi bu yıl da ilgi büyük. Yerli ve yabancı turistler, çamur banyoları ve termal kaynaklardan faydalanmak için teknelerle bölgeye gidiyor" dedi.

Pazartesi ve cuma günleri Dalyan'a gelen turist sayısında ciddi artış yaşandığını vurgulayan Akdoğan, İngiltere, Polonya, Almanya, Rusya ve Hollanda'dan gelen ziyaretçilerde geçen yıla göre artış gerçekleştiğini kaydetti.

Marmaris Limanı'na gelen gemilerdeki turistlerin önce Dalyan ve çamur banyolarını ziyaret ettiğini anlatan Akdoğan, ziyaretçilerin daha sonra İztuzu Plajı'na giderek denize girdiklerini ifade etti.

Akdoğan, Dalyan'daki çamur banyolarına yoğun ilgi gösteren turistlerin, çamur banyosu yaptıktan sonra bir süre güneşin altında beklediğini, kuruyan çamurun deriyi gererek gözenekleri temizlediğini söyledi.

Çamur banyosundan ayrılan turistlerin günübirlik kültür turlarına ilgi gösterdiğini belirten Akdoğan, şöyle devam etti:

"Özellikle Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları, kuş gözlemciliği ilgi gören turlarımız arasında. İztuzu Plajı'nın Avrupa 'nın en iyi plajları arasında gösterilmesinin ardından yurtdışından çok sayıda ziyaretçimiz buraya geliyor. Önümüzdeki günlerde ciddi anlamda artış bekliyoruz. Dalyan'ı geçen yıl 1 milyon 200 bin kişi ziyaret etti. Burası özel çevre koruma alanı olduğu için birçok değer de korunabiliyor. Buraya gelen insanlar genelde çok katlı binalardan, lüks otellerden uzaklaşmak isteyenler." 

- "Kriz tatilciyi etkilemez"

Küresel krizin bölgeye gelen tatilcileri etkilemeyeceğini savunan Akdoğan, şöyle konuştu:

"Çünkü insanlar bir yıl çalışıp bir hafta tatile gidecek. Biz kalite ve standardımızı bozmadıktan sonra turist gelecektir. Turistlerin istediği biraz güven, biraz hoşgörü ve hizmet. Dalyan'da 5 yıldızlı otel yok. Burası tamamen butik otel hizmeti veriyor. Bu nedenle yabancı turistin ilk tercih noktaları arasında yer alıyor. Bu yıl, bölgede 1,5 milyon ziyaretçiyi ağırlayacağımızı düşünüyorum."

- "Dalyan çok özel bir yer"

Ailesiyle Marmaris'te iki hafta tatil yapacaklarını anlatan İngiliz Rebeka Scallt, çamur banyosuna girmek için Dalyan'a geldiklerini dile getirdi.

Çamur banyolarına ilk defa geldiklerini ve çok beğendiklerini kaydeden Scallt, "Ülkemize döndüğümüzde arkadaşlarımıza tavsiye edeceğiz. Türk halkı çok misafirperver. Özellikle Dalyan'daki çamur banyosunda çok eğlendik. Burası gerçekten muhteşem bir yer. Çamur banyosunda 10 yıl gençleştiğimi hissettim" ifadelerini kullandı.

Arkadaşları ile Rusya'dan gelen Anna Gomanova ise Dalyan'da annesinin tavsiyesi üzerine tatil yaptığını anlattı.

Muğla'ya ilk defa geldiklerini ve tatillerinin çok güzel geçtiğini vurgulayan Gomanova, "Çamur banyosunda arkadaşlarımızla çamur savaşı yaptık, çok keyif aldık. Ailem her yıl Türkiye 'ye tatile geliyor. Türkiye'nin havası, suyu, çamur banyosu, yemekleri, insanları çok güzel" diye konuştu.