Sahte balın önüne barkod sistemiyle geçilebilir

Sahte balın önüne barkod sistemiyle geçilebilir
Sahte balın önüne barkod sistemiyle geçilebilir
- Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli'nin, televizyon reklamları aracılığıyla satılan balların sahte çıktığı ve reklamlarının yasaklandığı yönündeki açıklaması, bal üreticilerini umutlandırdı - Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği İkinci Başkanı Şahin: - "Ürettiğimiz bal tenekelerinin üzerine işletme numaralarının barkod şekliyle basılarak kayıt altına alınmasını çok önemsiyoruz. O zaman Türkiye'de üreticinin ürettiği ürünle piyasada arı görmemiş merdiven altı ürün çok net bir şekilde ayrıştırılacak"

MUĞLA (AA) - DURMUŞ GENÇ - Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin, televizyon reklamları aracılığıyla satılan balların sahte çıktığı ve reklamlarının yasaklandığı yönündeki açıklaması, bal üreticilerince sevinçle karşılandı. 

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği İkinci Başkanı Ziya Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin dünya çam balı üretiminin yüzde 90'ını karşıladığını, Türkiye çam balı üretiminin de yaklaşık yüzde 80'inin Muğla'da yapıldığını söyledi.

İl genelinde 5 bin 800 ailenin geçimini arıcılıkla sağladığını, bunların dışında 3 bin ailenin de Muğla'da konakladığını anlatan Şahin, Türkiye kovan sayısının yüzde 19'unun da Muğla'da bulunduğunu kaydetti.

Vatandaşın balın sahte olduğunu anlamasının mümkün olmadığını vurgulayan Şahin, sahte balın anlaşılması için mutlaka laboratuvar ortamında analiz edilmesinin gerektiğini belirtti.

Şahin, kibrit batırma, ispirto batırma, balı ters çevirme gibi yöntemlerle balın doğallığının kesinlikle anlaşılamayacağını dile getirdi.

Sahte balları hazırlayarak piyasaya sunanların en büyük darbeyi üreticiye vurduğunu belirten Şahin, "Daha sonra toplumun sağlığına darbe vuruyor, toplumun sağlığını bozuyor. Biz, birlik olarak bal ihraç ederken bundan 20 yıl önce dahi 3-5 kalem analizle balımızı ihraç ediyorduk. Şimdi en az 20-25 kalem analiz metotlarıyla balımızı ihraç ediyoruz" dedi.

-"Türkiye'de üreticinin aklanmasını istiyoruz"

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin 2009 yılında kovanlarını 6 ay gibi kısa bir sürede kayıt altına alarak önemli bir projeyi hayata geçirdiğini hatırlatan Şahin, şunları söyledi:

"Bizim arılarımız, kovanlarımız kayıt altında. Biz Türkiye Arıcılar Birliği olarak diyoruz ki gelin balımızı da kayıt altına alalım. Ürettiğimiz bal tenekelerinin üzerine işletme numaralarının barkod şekliyle basılarak kayıt altına alınmasını çok önemsiyoruz. O zaman Türkiye'de üreticinin ürettiği ürünle piyasada arı görmemiş merdivenaltı ürün çok net bir şekilde ayrıştırılacak. O zaman piyasa denetimi de netleşecektir. Fakat müracaatlarımıza rağmen bunu 2 yıldır başaramadık."

Şahin, Bakanlığa çağrıda bulunarak, piyasada ciddi bir denetim yapıldığında sahte bal işinin rahat bir şekilde çözülebileceğini anlattı.

Üreticilerin bal tenekelerine barkod yapıştırmak suretiyle kayıt altına alınmasını ve Türkiye'de üreticinin kendini aklamasını istediklerini kaydeden Şahin, "Biz zaten bunu tescil etmek için kayıt altına girelim diyoruz. Eğer bu yapılırsa piyasa çok güzel denetim altında olur. Ondan sonra da tüketicilerimiz güvenle ballarını yer. Bu konuda hassasiyetlerimiz ve çağrımız var" diye konuştu.

-"Sahte bal üretenler örgütlü suçlar kapsamına alınsın"

Türkiye'de bir firmanın 10 üretim izni etiketi aldığına işaret eden Şahin, şöyle devam etti:

"Bir firmaya ait üretim izni alınmış 10 tane marka üretiliyor. Bir marka ceza yediği zaman hemen ikinci marka piyasaya sürülüyor. Eğer sahtekarlar insanlara katkılı, kalıntılı bal yediriyorsa bunlar örgütlü suçlar kapsamına alınsın. Bu kişilere bir daha arıcılık sektöründe yaptırılmasın. Eğer bu yapılırsa sahte bal üretiminin önüne geçilir. Reklamla bal satılıyor ama sahte. Ancak bu kişi halen ürün üretiyor. Bunun adı belli adresi belli. Eğer bunlar yapılırsa Türk balı da değerlenir. Türkiye'nin ihracatı da artar. Türk insanı da adam gibi bal yer."

Şahin, vatandaşların artık televizyondaki reklam yapan firmalara hiçbir şekilde güvenmediğini ve buralardan bal almadığını vurguladı.

Bakan Canikli'ye gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür eden Şahin, yurtdışına adam gibi çam balı ihraç ettiklerini fakat ürettikleri balın gerçek değerini alamadıklarını ifade etti.

Tenekesi 180 liraya alınan balın, 350 liraya satıldığına dikkati çeken Şahin, burada üreticinin değil aracıların para kazandığını da sözlerine ekledi.