Samsun'daki doktora silahlı saldırı

Samsun'daki doktora silahlı saldırı
Samsun'daki doktora silahlı saldırı
-Muğla Sağlık Müdürlüğü personeli ve sağlık çalışanları Opr. Dr. Furtun'un öldürülmesini protesto etti

MUĞLA (AA) - Samsun'da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görevli Opr. Dr. Kamil Furtun'un silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi, Muğla'da sağlık çalışanları ve sendikalar tarafından protesto edildi.

İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, Muğla Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Hilmioğlu, Muğla Halk Sağlığı Müdürü Mustafa Nuri Ceyhan ile müdürlük çalışanları, Opr. Dr. Furtun'u anmak amacıyla Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi poliklinikleri önünde toplandı.

Sağlık çalışanları, "Şiddete Son", "Sağlıkçıya Şiddete Hayır", yazılı pankartlar taşıdı.

Burada konuşan Tekin, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını, sağlık çalışanlarının bugün  ihtiyaç duyulan her yerde, ırk, din, dil ayrımı gözetmeksizin sağlık hizmeti verdiğini söyledi.

Şiddete sıfır tolerans tanındığını, bunun takibi için "Beyazkod" uygulaması başlatıldığını belirten Tekin, uygulama kapsamında Alo 113 birimi oluşturulduğunu dile getirdi.

Yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduğunu, sağlık çalışanlarına yapılan bu tür saldırıların son olmasını dileyen Tekin, Furtun'un ailesine başsağlığı diledi.

Muğla Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Rıza Murat Hilmioğlu ise sağlık çalışanlarının hekiminden ebe ve hemşiresine, eczacısından teknisyenine ve memuruna yaklaşık 700 bin kişi ile büyük bir ailenin mensupları olduğunu kaydetti.

Şifa sunan ellerin sahiplerinin, her gün yastığa başını koyarken hastalarının sağlığı için aldığı kararları gözden geçirip, vicdanını rahatlatmadan gözlerini kapamadığına işaret eden Hilmioğlu, "Son günlerde manidar bir şekilde gündem oluşturan ve maalesef değerli meslektaşımız Op.Dr. Kamil Furtun'un görevi başında vahşice katledilmesiyle farklı bir boyut kazanan saldırılardan, 'sağlık ve şiddet ' kelimelerinin sıkça  yan yana anılıyor olmasından derin bir endişe ve üzüntü duymaktayız" dedi.

Hilmioğlu, "şiddeti ve vahşeti reva gören canavarlar" kadar yaşanan şiddet olayları üzerinden hesap yapıp insani duyguları istismar edenlere karşı vatandaşları ve sağlık çalışanlarını dikkatli olmaya davet etti.

Sağlık çalışanlarına muayene olmaya gelen hasta ve yakınları da destek verdi.