Sedef Berberoğlu'nun öldürülmesi davasında karar

Sedef Berberoğlu'nun öldürülmesi davasında karar
Sedef Berberoğlu'nun öldürülmesi davasında karar
- Muğla'da 13 Eylül 2013'te eşi Sedef Berberoğlu'nu pompalı tüfekle öldürmek suçundan yargılanan sanık Lütfi Sefa Berberoğlu'na ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi - Mahkeme ayrıca sanığın, eşiyle aynı otomobildeki Abdullah Tekin'i kasten öldürme suçundan müebbet, Okan Dural'ı ise öldürmeye teşebbüs suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırdı - Mahkeme, "fiili ayrılık aşamasındaki eşin başka biri ile ilişkisinin sanık lehine tahrik hükümleri oluşturmayacağını" değerlendirerek, sanık hakkında tahrik indirimi yapmadı - Öldürülen Sedef Bereroğlu'nun annesi Gülender Kan: "Adalet yerini buldu. Bundan sonra rahat uyuyacağım. Katiller en ağır cezayı alacaklar"

MUĞLA (AA) - Muğla'da 2013 yılında eşi Sedef Berberoğlu'nu pompalı tüfekle öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanığa, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Mahkeme sanığa, eşiyle aynı otomobilde bulunan Abdullah Tekin'i öldürmekten müebbet, bir kişiyi de öldürmeye teşebbüs suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Muğla 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 12'nci duruşmasında, tutuklu sanık Lütfi Sefa Berberoğlu ile tarafların avukatları katıldı.

Sanığın son savunması ile taraf avukatlarını dinleyen mahkeme heyeti,  daha sonra  kararını açıkladı.

Sanığın, eşi Sedef Berberoğlu'nu öldürmesi suçunun sabit olduğunu belirten mahkeme heyeti, bu nedenle sanığa, "tasarlayarak kasten yakın akrabayı öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti.

Sanığın, Abdullah Tekin'i kasten öldürme eylemi nedeniyle müebbet, Okan Dural'ı öldürmeye teşebbüs suçundan 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verildi.

- "Başka biri ile ilişkisi, sanık lehine tahrik hükümleri oluşturmuyor"

Kararda, sanığın eşi olan maktul ile aralarında boşanma davasının uzun süreden beri devam ettiği, aralarında evlilik ilişkisinin devamını getirecek bir bağlantının kalmadığına yer verilerek, bu nedenle aralarında boşanma davası devam eden ve fiili birliktelikleri sona ermiş olan maktulun, fiili ayrılık aşamasında başka biri ile ilişkisinin sanık lehine tahrik hükümleri oluşturmayacağına hükmedildi.

Mahkeme, bu nedenle sanık için tahrik indiriminin uygulanmasına yer olmadığına kanaat getirdi.

- "Karar, alkışlarla kutlandı"

Kararın ardından Sedef Berberoğlu'nun annesi Gülender Kan ile yakınları ve kadın platformu üyeleri, duruşma salonundan çıkarak adliye önünde alkışlarla sevinç gösterisi yaptı.

2013 yılından bu yana süren yargılamanın bugün sona erdiğini belirten ailenin avukatı Kemal Ertuğrul, "Sanık hakkında, müvekkilimiz Sedef Berberoğlu için tasarlayarak yakın akrabayı öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet, Abdullah Tekin'i kasten öldürme suçundan müebbet, Okan Dural'ı ise eylemin teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi" dedi.

Bu konuda en önemli sonucun Muğla Adliyesi'nin bütün Türkiye'ye emsal teşkil edecek bir karara imza atması olduğunu ifade eden Ertuğrul, "Bu kararın kadına karşı şiddetin Türkiye'de önlenebilmesi yolunda çok önemli bir kilometre taşı olduğuna inanıyorum. Bu kararın da bundan sonra bu ülkede kadına karşı eylem yapmayı düşünen insanlara da bir ders olacağı düşüncesindeyim" diye konuştu.

- "Bundan sonra rahat uyuyacağım"

Karardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sedef Berberoğlu'nun annesi Gülender Kan da gözyaşları içinde yaptığı konuşmada, kızının katiline en ağır cezanın verilmesinden mutlu olduğunu söyledi.

Kızının artık geri gelmeyeceğini belirten Kan, "Artık kızımdan kalan evladımı rahatlıkla büyütebilirim. Bundan sonra tüm çabamı bunun için harcayacağım. Kızımı kaybettim ama ondan bana melek gibi bir yavrum kaldı. Adalet yerini buldu. Bundan sonra rahat uyuyacağım. Katiller en ağır cezayı alacaklar. Zafer kadınlarındır" diye ifade etti.

-"Kadına şiddeti protesto ettiler"

Muğla'da, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyeleri protesto gösterisi düzenledi.

Muğla Adliyesi önünde toplanan platform üyeleri, "Kadın cinayetlerini durduracağız, kızımın hesabını soruyorum, Özgecanlar ölmesin, duygular ölmesin" şeklinde slogan attı.

- Olay

Muğla'da, 13 Eylül 2013 tarihinde 38 yaşındaki Lütfü Sefa Berberoğlu, başkasına ait otomobilde gördüğü ve ayrı yaşadığı eşi 26 yaşındaki Sedef Berberoğlu ile araçtaki 18 yaşındaki Abdullah Tekin'i pompalı tüfekle öldürmüş, 31 yaşındaki Okan Duran ise kaçarak kurtulmuştu. 

Olayın ardından teslim olan zanlı,  sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştı.