Seydikemer'de mahallelilerin su sıkıntısı

Seydikemer'de mahallelilerin su sıkıntısı
Seydikemer'de mahallelilerin su sıkıntısı
- Seydikemer ilçesinde yaklaşık 200 haneli mahalle, içme suyu hattının yetersiz olması ve evlerine su gelmemesi nedeniyle taşıma suyla ihtiyaçlarını karşılıyor

MUĞLA (AA) - Seydikemer ilçesinde mahallelerinde su akmayan vatandaşlar, 2 yıldır bidonlarla çevre mahalle ve göletten taşıdıkları su ile yaşamlarını sürdürüyor.

Yayla Ceylan Mahallesi Karabel ve Gacak mevkisindeki yaklaşık 200 haneli mahalle, içme suyu hattının yetersiz olması ve evlerine su gelmemesi nedeniyle zorluk yaşıyor.

Yaşanılan sorun nedeniyle mahalle sakinleri, yaklaşık 2 yıldır içme sularını 6 kilometre mesafedeki mahallelerden ve yakınlarındaki göletlerden sağlıyor.

Yayla Ceylan Mahalle Muhtarı Erdoğan Kiraz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2013 yılından bu yana mahallesine su getirmek için uğraştığını söyledi.

Mahallelerindeki su sorununun çözülmesi için yardım beklediklerini belirten Kiraz, geçen dönem milletvekillerini mahallerine getirerek sorunu anlattıklarını, sorunun çözümüne yönelik verilen sözün yerine getirilmediğini savundu.

 Suyunu eşeğiyle taşıyan mahallelilerden Ali Köse çamaşır yıkamak için eşeğiyle gölden su getirdiğini ifade etti.

Mahallelerindeki bir çeşmeden çok az su aktığını, bunun da kimseye yetmediğini anlatan Köse, "Mahallemizde çamaşır ve bulaşık makineleri çalışmıyor. Kendim suculuk yapıyorum ama olmayan suya suculuk yapıyorum. Suyu, 2 kilometre ilerideki göletten eşekle taşıyorum" dedi.

Mahalle sakini Sefa Çınar da mahallelerinde su olmadığı için mağdur olduklarını dile getirdi.

Evde kullanacakları suyu el arabasıyla gölden getirdiğine işaret eden Çınar, gölden gelen bulanık suyla çamaşır, bulaşık yıkadıklarını ve hayvanlarına verdiklerini anlattı.

Çınar, 2 yıldan bu yana sularını bu şekilde taşıdıklarını yetkililerin sorunlarını acil bir şekilde çözmesi gerektiğini bildirdi.


    ETİKETLER:

    çevre

    ,

    muğla