Sığınmacılardan geriye kalanlar objektiflere takıldı

Sığınmacılardan geriye kalanlar objektiflere takıldı
Sığınmacılardan geriye kalanlar objektiflere takıldı
- Bodrum sahillerinden denize açıldıktan sonra batan sığınmacıları taşıyan tekne ile arkalarında bıraktığı eşyalar, basın mensuplarınca görüntülendi

MUĞLA (AA) - Bodrum sahillerinden denize açıldıktan sonra olumsuz hava koşulları nedeniyle batan sığınmacıları taşıyan tekne ile arkalarında bıraktığı eşyalar, basın mensuplarınca görüntülendi.

Bodrum'da kurulma aşamasında olan Denizlerde Arama Kurtarma Derneği (DAKUD) üyelerinin, basın mensuplarının da katılımıyla yaptığı keşif gezisinde ilginç görüntüler kaydedildi. Keşif gezisinde karşılaşılan Gümüşlük ile Yalıkavak açıklarında koylarda kaza yapan ve terk edilen lüks botlar da ilgi çekti.

Sığınmacıları taşırken kaza yapmış yaklaşık 20 metre uzunluğunda bir teknenin de objektiflere yansıdığı gezi sırasında bölgede görülen çok sayıda bot, can yeleği ve çocuk eşyası dikkat çekti. 

DAKUD Kurucu Başkanı Ahmet Çitoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgede sığınmacıların hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olayların sıklıkla yaşandığını anımsattı.  Keşif amaçlı gezi yaptıklarını belirten Çitoğlu, "Çavuşadası, Küçük Kiremit Adası ve Küdür bölgelerinde gezinti yaptık. Bir saat içinde iki tane bot ve bir tekne olmak üzere üç tane kaza yapmış tekne kalıntılarıyla karşılaştık" dedi. 

Bölgede gördükleri 20 metre uzunluğundaki teknede 84 Suriyelinin bulunduğunu aktaran Çitoğlu, "Bu kişiler, Leros'a kaçmak isterlerken ekiplerce yakalanmışlar. Daha sonraki akıbeti bilemiyoruz. Kolluk kuvvetleri, bu olayla ilgili incelemeyi yapmış" diye konuştu. 

Dernek üyesi emekli jandarma asayiş bot komutanı Sabri Göktaş da kaçak olaylarının önüne geçmeye çalışan güvenlik güçlerine yardımcı olmayı ve denizde yaşanabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı ekiplere destek olmayı amaçladıklarını kaydetti.