Sıra dışı "Teneke Tavuk" ile altın madalya kazandılar

Sıra dışı "Teneke Tavuk" ile altın madalya kazandılar
Sıra dışı "Teneke Tavuk" ile altın madalya kazandılar
- Muğla'nın Marmaris ilçesinde doğada geleneksel tavuk pişirme yöntemini, özel bir teknikle geliştiren çift, "Teneke Tavuk" adını verdikleri sistem için patent de aldı - LPG ile çalışan, ilkel sistemde olduğu gibi et ve ateşin birbirine temas etmemesi prensibinin uygulandığı ve Türk Patent Enstitüsü tarafından "sıra dışı" olarak değerlendirilerek Güney Kore'deki yarışmaya gönderilen pişirme sistemi, Uluslararası Buluşçular Fuarı'nda Türkiye'ye altın madalya kazandırdı - Pişirme sistemini geliştiren Şen: - "En büyük arzumuz, günün birinde ana dili Türkçe olmayan ülkelerde tüketicilerin, ürünümüzü Türkçe telaffuz ederek 'Teneke Tavuk' diyerek sipariş etmeleri"

MUĞLA (AA) - Marmaris ilçesinde restoran işletmeciliği yapan çift, geliştirdikleri tenekede tavuk pişirme sistemiyle uluslararası bir başarıya imza attı.

İstanbul 'da sanayi ve dış ticaret üzerine çalışan, ABD 'de işletme eğitimi almış Zeki Suat Şen (44) ile İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu eşi Şafak Şen (35), yoğun iş stresinden kurtulmak için 2012'de Marmaris'e yerleşti.

Hisarönü Mahallesi Değirmenyanı mevkisinde bir alanı kiralayan çift, restoran işletmeye başladı. İşletmelerinin çevresindeki ormanlık alanda yangına neden olmamak için dağcılar, doğa yürüyüşçüleri ve piknikçilerin yaptığı gibi ateşe koydukları tavukların üzerini teneke kutularla kapatan Şen çifti, pişirme teknikleri için Türk Patent Enstitüsü'ne (TPE) patent başvurusu da yaptı. 

- "Teneke Tavuk" ismi tescillendi

Zeki Suat Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada TPE'nin "Teneke Tavuk" isim tescilini onayladığını söyledi. TPE'nin nisan ayında buluşlarını,  Türkiye 'deki binlercesi arasından "sıra dışı" olarak değerlendirdiğini belirten Şen, "Enstitü, Güney Kore'nin Seul kentinde gerçekleştirilen 8. Kore Uluslararası Buluşçular Fuarı'na (KIWIE2015) davet etti. Fuarda büyük ödüle hak kazandık. Bu sayede ülkemize ilk defa 'Büyük Buluş' ödülü kazandırmış olduk ve altın madalya aldık. Bu yönüyle de gurur verici" dedi. 

- "Buluşla ilgilenen firmalar var"

Çalışmalarının sadece bu buluş ve marka tesciliyle sınırlı kalmayacağını ifade eden Şen, yakın zamanda üçüncü iş yerlerini Muğla'da açacaklarını kaydetti.

İsim hakkı alma talepleri geldiğine değinen Şen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizi en çok heyecanlandıran ise Hakkari Yüksekova'dan gelen isim hakkı talebi oldu. Uluslararası boyutta ise Güney Kore'de tanıştığımız mutfak ürünleri üreten bir firmanın yetkilileri buluşumuzun üretim haklarını almak istiyor. Şu anda Özbekistan, Almanya, Hollanda ve Kuzey Irak'tan buluşumuzla ilgilenen firmalar var. Görüşmelerimiz devam ediyor. Hedefimizi rakamlarla değil de daha çok ilkesel çerçevede değerlendiriyoruz. En büyük arzumuz günün birinde ana dili Türkçe olmayan ülkelerde tüketicilerin ürünümüzü Türkçe telaffuz ederek 'Teneke Tavuk' diyerek sipariş etmeleri."

- "Olmazsa olmaz şartımız, alkol yasağı"

Şubeler vermek üzere konsept hazırlığında olduklarını anlatan Şen, "Arayacağımız olmazsa olmaz ilk şartımız ise alkol satışının yasak olması" dedi.

Restoranlarını ilk açtıklarında "Sıcağın altında kim tavuk yer? Alkol satmazsanız batarsınız" diyerek kendilerine gülündüğünü anlatan Şen, ne ürünlerinden vazgeçtiklerini ne de alkol sattıklarını ifade etti. Şen, "Batmadığımız gibi hızla büyüyoruz. Dünya üzerinde hiçbir restoran, kafe ya da fast food zinciri yoktur ki alkol satışı yaparak büyüyebilsin, uzun yıllar ayakta kalabilsin. Alkolün iş yerinin bereketini kaçırdığına inanıyorum, bu sebeple şubelerimizde de alkol satışı yapılmayacak" diye konuştu. 

- Ocağın pişirme sistemi 

Şen çiftine uluslararası başarı getiren buluş, LPG ile çalışan bir sistem. Aynı ilkel sistemde olduğu gibi et ve ateşin birbirine temas etmemesi prensibi uygulanıyor. Çift izoleli bir kapatma kazanının altında, tavuktaki su ve yağın aktığı sebze güveci bulunuyor.

Bunun üzerine tavuk, demir çubuğa dikilerek yerleştiriliyor. Kapatma kazanının içerisinde bulunan ilk katman, ateşle tavuğun temas etmesini engelliyor. Ateş iki katman arasında kalıyor. İki katman arasında bulunan aralıktan ise oksijen girişi sağlanarak düzenli yanma sağlanıyor.

Bu sistem sayesinde tavuk tamamen hijyenik şartlarda, daha kısa sürede ve tamamen kendi yağı ve suyu ile yaklaşık 45 dakikada pişiyor.