Stratonikeia Antik Kenti'nde kazı sezonuna doğru

Stratonikeia Antik Kenti'nde kazı sezonuna doğru
Stratonikeia Antik Kenti'nde kazı sezonuna doğru
- UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan antik kentte, bu yıl Roma hamamı ve Batı Caddesi'ndeki çalışmalar sürdürülecek

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan ve geçen ay UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan Stratonikeia Antik Kenti'nde bu yılki kazı çalışmaları kısa süre sonra başlayacak.

Antik Kent Kazı Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede kazıların 2008'de başlatıldığını söyledi.

Stratonikeia'nın geçen ay UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdiğini hatırlatan Söğüt, 3 bin yıllık antik kentte, tarihin her döneminden kalıntılar bulunabildiğine işaret etti.

Bu sezon ödeneğin gelmesiyle, kazı alanındaki kirliliği ve otları temizlemeye başladıklarını anlatan Söğüt, çalışmaların 25 kişilik ekiple yürütüldüğünü dile getirdi.

Kazılar için hava şartlarının iyileşmesini beklediklerini belirten Söğüt, "Belirli alanlarda konservasyon ve restorasyon çalışmaları devam ediyor. Yakın zamanda da kazılara başlayacağız" dedi.

Önceki yıllarda başlattıkları Roma hamamı ve Batı Caddesi'ndeki kazıları bu sene de sürdüreceklerini dile getiren Söğüt, ayrıca beylikler dönemine ait Selçuklu hamamında çizimlerin tamamlanacağını, restorasyon projesini de bitirmeyi planladıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Söğüt, "Şaban Ağa Camisi, tiyatro ve Kuzey Cadde'de yine aynı şekilde çalışmalarımız devam edecek. Stratonikeia'da antik dönemden günümüze her türlü kalıntıların olduğu alanda, şemalar halinde Osmanlı, beylikler, Roma ve Helenistik dönemlere ait yapılardaki çalışmaları sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Roma

  ,

  restorasyon

  ,

  Edebiyat

  ,

  Hava

  ,

  sezon

  ,

  batı

  ,

  kuzey

  ,

  kent

  ,

  Cadde

  ,

  muğla