Tarihi bina restore edilecek

Tarihi bina restore edilecek
Tarihi bina restore edilecek
- Menteşe ilçesindeki 200 yıllık tarihi bina restore edilecek

MUĞLA (AA) - Menteşe ilçesindeki 200 yıllık tarihi Hamdi Doğruel Evi belediye tarafından restore edilerek turizme kazandırılacak.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte çok sayıda tarihi yapı bulunduğunu söyledi.

Hamdi Doğruel Evi'nin restore edilerek turizme kazandırılacağını belirten Gümüş, "Kültürel değerlerimize ve mirasımıza sahip çıkıyoruz. Bu anlamda Hamdi Doğruel Evi'ni kamulaştırarak satın aldık. Bu tarihi evi gerekli proje çalışmaları sonrasında restore ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız" dedi. 

Menteşe'de ilk koruma amaçlı imar planı çalışmalarının Muğla Belediyesi tarafından 1979 yılında başladığını hatırlatan Gümüş, şöyle konuştu:

"400'e yakın sivil mimarlık örneği tescilli yapımız  var. Bu yapılardan bazılarını Muğla Belediyesi restore ederken, bir kısmını da sivil  toplum örgütleri ve şahıslar kendileri restore etti. O günden bugüne restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Menteşe Belediyesi olarak biz de geçtiğimiz günlerde kamulaştırarak satın aldığımız Hamdi Doğruel Evi'ni restore ederek, gelecek kuşaklara emanet edeceğiz."