TBB Başkanı Feyzioğlu:

TBB Başkanı Feyzioğlu:
TBB Başkanı Feyzioğlu:
- "Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak lazım. Hükümet kurulabilmesi için tüm siyasi partilerin ellerinden geleni en ilkeli şekilde yapmalarında büyük fayda var"

MUĞLA (AA) - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, "Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak lazım. Hükümet kurulabilmesi için tüm siyasi partilerin ellerinden geleni en ilkeli şekilde yapmalarında büyük fayda var" dedi.

Feyzioğlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezinde Muğla Barosu tarafından düzenlenen avukatlık mesleğinde 40 ve 50 yılı dolduran avukatlara plaket, mesleğe yeni katılan adayların ant içme törenine katıldı. 

Tören öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Feyzioğlu,  Barolar Birliği ve barolar olarak ayrı ayrı, yeni kurulacak hükümet ve parlamentodan beklentileri bulunduğunu belirtti.

"Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak lazım. Hükümet kurulabilmesi için tüm siyasi partilerin ellerinden geleni en ilkeli şekilde yapmalarında büyük fayda var" diyen Feyzioğlu, kurulacak hükümetin Türkiye'nin temel sorunlarını çözmesini istedi.

Feyzioğlu, seçimlerin ardından milletin verdiği mesajın doğru okunması ve algılanması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bir taraftan Adalet ve Kalkınma Partisi 'nin niçin böyle ciddi bir oy düşüşüne uğradığını, diğer taraftan hangi partinin niçin yükseldiğini, hangi partinin niçin geride kaldığını doğru tahlil ederek, mesajı doğru ve yerinde okunduğunu anlatacak şekilde bir koalisyona girilmesinde fayda var. Konuya anayasa hukuku ve siyaset bilimi açısından bakacak olursak, koalisyonların çok büyük istikrarsızlık getirdiği ileri sürüldü uzun yıllar. Fakat dünyada koalisyon ile yönetilen çok sayıda devlet var. Avrupa'da 20'ye yakın devlet var. Dünyanın en güçlü devletlerinden biri olan Almanya, koalisyon ile yönetiliyor. Dolayısıyla koalisyon tek başına bir istikrarsızlık veya yanlış bir model değil."

Feyzioğlu, sadece bakanlık paylaşımından ibaret bir koalisyon müzakeresinin yapılmayacağını umut ettiklerini belirterek, "Çünkü bakanlık paylaşımı, koltuk paylaşımı en son noktadır. Ondan önce adalete ilişkin, dış politikaya, sosyal adalete ilişkin hükümetin yaklaşımı ne olacaktır, bunların mutlaka açık ve net şekilde belirlenmesi gerekir" dedi.

Türkiye'yi yönetecek bir koalisyonu kurarken "Bazı şeyler yolda konuşulur, yolda anlaşılır" denildiğinde bunun ileride daha büyük soruna neden olabileceğine dikkati çeken Feyzioğlu, koalisyonun gizli kapaklı yapılmaması gerektiğini ifade etti.

Feyzioğlu, "Koalisyona girilirken hangi temellere oturtulduğu dünyanın başarılı koalisyon örnekleri esas alınarak, örneğin Almanya esas alınarak mutlaka halkın önüne konulmalı, partilerin tabanları neye girildiğini bilmelidir. Gizli kapaklı, bilinmezli bir kör kuyunun içine atlanmamalıdır" diye konuştu.

- "Bir vatandaş olarak bunu söylemeye hem hakkım var"

Bir gazetecinin, "Genel seçimlerin ardından sosyal medyada yaptığı paylaşımlarla tarafsızlığını kaybettiği gerekçesiyle istifaya davet edildiğini" hatırlatması üzerine Feyzioğlu, şöyle konuştu:

"Kendi sosyal sitemde ve Barolar Birliği sıfatını kullanmadan, 'Bu seçimde maalesef Cumhuriyet Halk Partisi şartları uygun olduğu halde arzu edilen oyu almamıştır. Bunun mutlaka muhasebesinin yapılması gerekir. Böyle bir tablo ile koalisyon müzakeresine girilirken sağlam girilmesi lazım. Sayın Genel Başkanın kendi inisiyatifi ile kurultayı toplayıp, kendi inisiyatifi ile yine kendine güvenoyu isteyerek sağlam bir kadro, kurmay kadrosu ile masaya oturmasında fayda vardır. Aksi takdirde kendi tabanlarını ikna edemezler ve bu da çok köklü siyasi partilerin sarsılmasına sebebiyet verir' dedim. Benim bu açıklamamı herkes duymak istediği yerden ya da göstermek istediği yerden gösterdi. Hala elbette aynı şeyi söylüyorum. Çünkü kamuoyunda 'Bakanlık almak adına her şeyi verdiler' şeklinde algı çıkması böyle olmasa bile yıpratıcıdır ve ikna olma gücü fevkalade azalır."

Feyzioğlu, hükümet ortağı olacak partilerin tabanlarını ikna etmesini istedi. Feyzioğlu, "O, arzu edilen koalisyonun kurulmasını ve yürümesini de mümkün hale getirir. Bunun için öncelikle partilerin tabanlarını, 'Biz herhangi bir makam için değil, Türkiye'nin üstün menfaatleri için bu hükümeti kuruyoruz' noktasında ikna etmeleri gerekir. Dolayısıyla söylediğimde herhangi bir yanlışlık yok. Bir vatandaş olarak bunu söylemeye hem hakkım hem de vatandaşlık görevim var" dedi.

Feyzioğlu, daha sonra mesleğe yeni başlayan avukatlara avukatlık ruhsatnameleri ile mesleğinde 40 ve 50 yılını dolduran avukatlara plaket verdi.