Termik santralde yangın ve patlama tatbikatı

Termik santralde yangın ve patlama tatbikatı
Termik santralde yangın ve patlama tatbikatı
- Muğla Sağlık Müdürlüğünce Yatağan Termik Santrali'nde düzenlenen tatbikata, Muğla, Aydın, Elazığ ve Denizli'den 226 personel katıldı

MUĞLA (AA) - Muğla Sağlık Müdürlüğünce Yatağan Termik Santrali'nde yangın ve patlama tatbikatı düzenlendi.

İl Sağlık ve Acil Durum Planı Uygulama Tatbikatı'na, Muğla, Aydın , Elazığ ve Denizli'den 112, UMKE, AFAD, AKUT,  jandarma , emniyet, itfaiye, Muğla 911 Arama Kurtarma Derneğinden 226 personel katıldı.

Senaryo gereği, santralde yağ yakıt sızıntısı sonucu yangın çıktığı ve ardından patlama meydana geldiği ihbarı üzerine, tüm ekipler harekete geçti.

Olay yerine gelen jandarma, bölgeyi güvenlik şeridine alırken, itfaiye ekipleri yangının söndürülmesi için çalışmalara başladı. Sağlık ekipleri, yangın ve patlamadan etkilenen 67 kişi olduğunu, 8 kişinin de hayatını kaybettiğini belirledi.

Bölgede 3 noktaya seyyar hastane kuruldu. Tahliye edilen temsili yaralılar, buradaki ilk müdahalenin ardından ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Olay yerinde binada mahsur kalan yaralılar ise AFAD, UMKE, AKUT ve itfaiye ekipleri tarafından iple erişim tekniğiyle kurtarıldı. Tatbikatta, kazada yaşamını yitirenler için de savcılık talimatıyla olay yerinde inceleme yapıldı.

Daha sonra tatbikat sona erdi.

- "İnşallah böyle kazaları yaşamayız"

Muğla Valisi Amir Çiçek, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte afet riski değerlendirildiğinde, deprem, sel, yangın, uçak ve deniz kazalarının ön plana çıktığını söyledi.

Bölgede 3 termik santral bulunduğunu belirten Çiçek, bunların da afet ve olağan dışı durum riskini artırdığını dile getirdi. 

Afet halinde kurumlar arasında koordinasyonu sağlamayı hedeflediklerini ifade eden Çiçek, şunları kaydetti:

"Tatbikata Muğla, Aydın, Elazığ ve Denizli'den 226 personel, 38 araç, ekipmanlarıyla katılım sağladı. Buradaki hedef, personelin deneyim ve beceri kapasitesini artırmak. İnşallah böyle kazaları yaşamayız. Ancak yaşanması durumunda da herkes görevinin başında. İnsanlarımızın can ve malını zarara sokan her türlü afete hazırlıklı olmaya çalışıyoruz. Bugünkü tatbikatımız başarılı geçti."

Olağanüstü haller ve afet durumlarında ekiplerin hizmete hazır olduğunu gördüklerini dile getiren Çiçek, tatbikatın, olağanüstü durumlarda kurumların koordinasyon ve iş birliğini göstermesi açısından önem taşığıdını sözlerine ekledi.