TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Muğla'da

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Muğla'da
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Muğla'da
- Hisarcıklıoğlu, Marmaris Ticaret Odası'nı ziyaret etti

MUĞLA (AA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Marmaris Ticaret Odası'nı (MTO) ziyaret ederek, oda başkanı Mehmet Baysal ve meclis başkanı Ali Kansu'dan ilçede yürütülen projeler hakkında bilgi aldı. 

Hisarcıklıoğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, Marmaris'in ülkenin en zengin ilçeleri arasında 22. sırada olduğuna dikkati çekti.

"Yatıp kalkıp Allah'a şükretmeniz lazım" diyen Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

"Allah burada her türlü zenginliği vermiş. Bütün Türkiye'yi gezen birisi olarak söylüyorum. İki gün önce Bingöl'deydim. Bingöl ile Marmaris'i mukayese ettiğiniz zaman , Allah insanlara 5 vakit namazı farz kılmışsa, Marmarisliler 5 vakit namazla kurtaramaz. Sizin 5 vakit de ilave şükür namazı kılmanız lazım. Marmaris'te müthiş bir zenginlik var."

İlçenin nüfusunun son beş yılda yüzde 18 artış gösterdiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, ileride sıkıntı oluşturmaması için bunun planlamasını iyi yapmak gerektiğini anlattı. 

- Turizmi 12 aya yayma çalışmaları

Turizmdeki ana amacın faaliyetleri 12 aya yaymak olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, turizm sektöründeki işçilerin sezon sonunda sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesine yönelik Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan söz aldıklarını anlattı.

 Sezon bittiğinde işçilerin işten çıkartılmak zorunda kalındığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Çünkü çalıştıranın üzerindeki vergi yükü çok yüksek. Yaklaşık yüzde 50'ler civarında" diye konuştu. 

Hisarcıklıoğlu, 1 Kasım seçimlerinin ardından bu konuda adımlar atılacağını bildirdi. 

İç piyasadaki daralmaya bağlı olarak karşılıksız çek oranlarının arttığına da işaret eden Hisarcıklıoğlu, ticaret yapanlara "Karekodlu" çek kullanmaları önerisinde bulundu. 

 Hisarcıklıoğlu, daha sonra MTO'nun bahçesindeki yemeğe katıldı.