Tüccara kızan çiftçiler kirazı su kanalına döktü

Tüccara kızan çiftçiler kirazı su kanalına döktü
Tüccara kızan çiftçiler kirazı su kanalına döktü
- Fethiye'de bazı çiftçiler, ürünlerine düşük fiyat verildiği gerekçesiyle topladıkları kirazı su kanalına döktü, kimi üreticiler de bahçelerindeki kiraz ağaçlarını kesti

MUĞLA (AA) - Fethiye ilçesindeki bazı çiftçiler, ürünlerine düşük fiyat verildiği gerekçesiyle topladıkları kirazı su kanalına döktü.

Nif Mahallesi'nde kiraz yetiştiren çiftçiler, tüccarların aralarında anlaşarak ürünlerinin kilogramını 1 liradan aldığını savundu.

Düşük fiyat nedeniyle para kazanamadıklarını ileri süren bazı üreticiler, topladıkları kirazları su kanalına döktü, kimi üreticiler de bahçesindeki kiraz ağaçlarını kesti.

Çiftçilerden Soner Yiğit, gazetecilere yaptığı açıklamada, tüccarların kendilerinden kilogramını 1 liraya aldıkları kirazı 4 liraya sattıklarını iddia etti.

Tüccarların kendilerinden daha fazla para kazandığını ifade eden Yiğit, ziraatçılara olan borçlarını bile ödeyemediklerini söyledi.

Bu yıl kirazdan 5 bin lira bile kazanabileceğini sanmadığını dile getiren Yiğit, "Dolu ve don vurduğu için gelen TARSİM yetkilileri kirazlara yüzde 30'dan fazla kayıp vermiyor ama kirazın yüzde 100'ü çöpe gidiyor. En azından yüzde 70-80 zayiat raporu vermesini beklerdik" dedi.

- "Buğday ve darı ekeceğiz"

Yiğit, 16 dönüm bahçesinde 300 kiraz ağacı bulunduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

"Hepsini keseceğim. Daha sonra da dedelerimizin yaptığı olan buğdaycılığa, darıcılığa döneceğiz. Kiraz, çarşı pazarda 5 liradan alıcı buluyor ama burada hiç kimse arabasına kirazları yükleyip pazarda satamıyor. Pazarcı belgemiz olmadığı için zabıta bize izin vermiyor."

Fatma Sazak ise günlüğü 60 liradan işçi çalıştırdıklarını, diğer masraflarla ürünün maliyetini kurtarmadığını söyledi. 

- "İşçinin ücretini dahi karşılayamıyoruz"

Sezai Sazak da Tarım Kredi Kooperatifine 12 bin lira borcu olduğunu, bu sene kazandığı parayla borcunu ödeme imkanı bulunmadığını kaydetti. Sazak, "Dolu ve don vurduğu için sigortacılar geldi. Yüzde 40 rapor verip gittiler. Oysa dolu yarası ya da dondan dolayı yüzde 80 vereceklerini umuyorduk" diye konuştu. 

Fethi Sazak da çalıştırdıkları işçilerin parasını bile güçlükle ödediklerini, bu duruma tepki göstermek için topladıkları kirazları su kanalına döktüklerini ifade etti.


  ETİKETLER:

  Kayıp

  ,

  Fethiye

  ,

  Tarım

  ,

  Para

  ,

  Kredi

  ,

  İddia

  ,

  lira

  ,

  ,

  dolu

  ,

  rapor

  ,

  muğla