Tunus heyeti Muğla'da ziyaretlerde bulundu

Tunus heyeti Muğla'da ziyaretlerde bulundu
Tunus heyeti Muğla'da ziyaretlerde bulundu
MUĞLA (AA) - Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak amacçıyla Muğla'ya gelen Tunus heyeti, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ü makamında...

MUĞLA (AA) - Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak amacçıyla Muğla'ya gelen Tunus heyeti, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ü makamında ziyaret etti.

Ziyarete Türk Tunus Dostluk Derneği Başkanı Cenap Eke, Tunus Türk Dostluk Derneği Başkanı Raoudha Ben Bechir, Tunus Turgut Reisin Ayak İzleri Derneği Başkanı ve aynı zamanda Turgut Reis'in torunu Radhi Dorghouth ile beraberindeki heyet katıldı.

Ziyarette konuşan Eke,  Türkiye ile Tunus arasındaki ilişkilerin tarihsel geçmişi olduğunu, bu ilişkileri günümüzde geliştirmek için çaba gösterdiklerini söyledi.

Dorghouth ise Turgut Reis'in Ayak İzleri Derneği'nin iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik, turistlik bağları ortaya çıkarmak ve geliştirmek için çalıştığını, bu ilişkilerin ortak noktasının Turgut Reis olduğunu dile getirdi.

Başkan  Gürün, ziyaretleri için Tunus heyetine teşekkür ederek, Tunus ile Türkiye'nin ortak bir geçmişe sahip olduğunu, iki ülke arasında kurulacak kültürel, ekonomik bağlarla bu ilişkilerin geliştirilebileceğini kaydetti.

Tunus ile Türkiye arasında Turgut Reis gibi önemli bir değerin etrafında kurulmuş sağlam bir ilişki bulunduğunu vurgulayan Gürün, şöyle konuştu:

"Tarihi Kentler Birliği ile yaptığımız yurtdışı gezilerinde Türkiye'den geldiğimizi söylediğimizde bizlere sarılmalarından, misafirperverliklerinden Tunus, Fas, Mısır, Suriye gibi ülkelerde geçmişimize dayanan çok güçlü kültürel, sosyal bağların olduğunu gördüm. Ama ne yazık ki dünya politikalarına yön veren, güçlü ülkelerin bu bölgelerde izledikleri ayırıcı politikalar ve bu bölgedeki insanları yönetme düşüncesi yüzünden güneyimizde yaşanan gelişmeleri üzülerek takip ediyoruz."