Turizm Haftası

Turizm Haftası
Turizm Haftası
- Muğla Valisi Çiçek: - "Kültürler arası diyalog turizm sayesinde gelişmekte, çeşitli önyargılar kırılmakta, toplumlar birbirine daha çok yaklaşmaktadır"

MUĞLA (AA) - Muğla Valisi Amir Çiçek, turizm sayesinde ön yargıların kırıldığını, toplumların birbirine daha çok yaklaştığını bildirdi.

Çiçek, Turizm Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, toplumda turizm konusunda farkındalığı artırmak, iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihlerinin "Turizm Haftası" olarak kutlandığını belirtti.

Muğla'da en önemli sektörlerinden biri olan turizmin her geçen yıl daha da gelişerek hem Türkiye 'de hem de dünyada marka değerini yükselttiğini kaydeden Çiçek,  Muğla'da turizmin gelişmesi için büyük bir çaba sarf edildiğini ifade etti.

Özel sektör, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının en büyük çabalarının turizmin deniz, kum ve güneş üçgeninden çıkarak 12 ay sürdürülebilir olması için çalıştığını vurgulayan Çiçek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"İnanıyorum ki doğal, kültürel ve tarihi değeri yüksek bir mirasa sahip olan Muğla, her yıl turizmden aldığı payı artıracak. Farklı bir bakış açısıyla turizmi değerlendirdiğimizde, turizm ekonomik girdi sağlarken diğer yandan farklı kültürlerin bir araya gelmesiyle iletişimin güçlendiği barış ve birlikteliğin arttığı bir araç olmaktadır. Kültürler arası diyalog turizm sayesinde gelişmekte, çeşitli ön yargılar kırılmakta toplumlar birbirine daha çok yaklaşmaktadır. Bugün dünyada barışın ve toplumsal kaynaşmanın sağlanması turizmin daha çok gelişmesine bağlıdır."