Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 170. yıl dönümü

Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 170. yıl dönümü
Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 170. yıl dönümü
- Muğla'da Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluş yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi

MUĞLA (AA) - Muğla'da Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 170. yıl dönümü dolayısıyla tören gerçekleştirildi.

Tören öncesi Muğla Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, emniyet müdür yardımcıları ve polis memurları Muğla Valisi Amir Çiçek'i makamında ziyaret etti. Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 170. yıl dönümünü kutlayan Çiçek, teşkilatın gün geçtikçe gücünü, etkinliğini ve fonksiyonu arttırdığını söyledi.

Polis teşkilatının amirinden memuruna bir bütün olduğunu dile getiren Çiçek, "Muğla'da vatandaşımızın gece gündüz malı ve canının teminatı size aittir. Muğla'da halkımızın sevgisini ve saygısını kazanmışsınız. Geçmişten günümüze fedakarca çalışan arkadaşlar oldu. Onlara teşekkür ediyorum. Görevi başında şehit olan polislerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimize de sağlıklı bir hayat diliyorum" dedi.

Ziyaretin ardından Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya'nın Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, Çetinkaya anıttaki şeref defterini imzaladı. 

Çetinkaya, burada yaptığı konuşmada, Türk Polis Teşkilatı'nın 170 yıldır şan, şeref ve kahramanlıklarla görevini yaptığını belirtti. Türk Polisi'nin dünyada ortaya çıkan gelişmelere paralel olarak milletin değişen beklentilerine cevap vermek için, çağdaş ülkelerin kullandığı araç-gereç ve yöntemleri kullanmak suretiyle dünyadaki saygın yerini aldığını ifade eden Çetinkaya, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Toplumda huzuru ve düzeni sağlama, vatandaşın can ve mal güvenliğini koruma, kanun hakimiyetini ve devlet otoritesini sağlama gibi çok önemli ve hayati görevleri üstlenmiş olan emniyet teşkilatımızın bu görevleri yerine getirirken, milli dayanışma ve adalet anlayışı içerisinde, insan haklarına saygılı olarak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak, Türk Milletinin bağımsızlığı ve ülkenin bölünmez bütünlüğü ile Cumhuriyet ve Demokrasiyi korumak temel amacı olmuştur. Türk Polisi dün olduğu gibi bugün de Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı, insan haklarına saygılı, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin önemli bir kurumu olduğunun bilinci içerisinde görevini en iyi şekilde yerine getirmeye devam edecektir. "

Törene, Vali Yardımcısı Salih Gürhan, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan ile emniyet mensupları ve vatandaşlar katıldı.