Türkiye Liselerarası Oryantiring Yarışları

Türkiye Liselerarası Oryantiring Yarışları
Türkiye Liselerarası Oryantiring Yarışları
- Menteşe Yaraş Kent Ormanı'nda gerçekleştirilen yarışlara 30 ilden yaklaşık 350 sporcu katılıyor

MUĞLA (AA) -  Türkiye Liselerarası Oryantiring Yarışları, 30 ilden yaklaşık 350 sporcunun katılımıyla Muğla'da gerçekleştiriliyor.

Yaraş Kent Ormanı'nda başlangıcını Muğla Valisi Amir Çiçek'in verdiği yarışlarda sporcular, orman içinde harita ve pusula yardımıyla hedefe ulaşmaya çalışıyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kızı Hacer Büke Davutoğlu da Ankara Hacı Ömer Tarman Anadolu Lisesi adına Genç Kızlar kategorisinde şampiyonaya katılıyor.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker, gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 ilden yaklaşık 350 lise öğrencisinin katıldığı etkinlikte sporcuların harita ve pusula yardımıyla belirlenen hedeflere ulaşarak parkuru tamamlayacağını söyledi. 

Muğla'da gerçekleştirilen yarışların Oryantiring ve Okul Sporları Federasyonu tarafından düzenlendiğini bildiren Çeker, "Muğla'da Oryantiring Genç, Kadın ve Erkekler Türkiye Şampiyonası gerçekleştiriliyor. Diğer spor branşlarından farkı, büyük bir ön hazırlık çalışması gerektiriyor. Yarışlar için harita çizimleri yaptık ve uygun alanları tespit ettik. Çünkü yarışmanın kuralları bunu gerektiriyor" dedi.

Çeker, Muğla'nın oryantiring sporu için elverişli bir coğrafyaya sahip olduğunu dile getirerek, "Yarışlara katılan 350 sporcunun yanı sıra yaklaşık bin kişi de sporcularla Muğla'ya geldi. Bu da ilimiz ekonomisine önemli katkı sağlıyor" diye konuştu.

Oryantiringin sadece beden sporu olmadığını ifade eden Çeker, şöyle konuştu:

"Oryantiring, zekanın en üst düzeyde hissedildiği bir spor dalı. Burada sporcular pusula ve harita ile gizlenen hedefleri bulmaya çalışıyor. Federasyonumuz daha önce de önemli faaliyetleri ilimizde gerçekleştirdi. Hedefimiz, ilimizde haritası bulunan alan sayısını artırarak önümüzdeki yıllarda uluslararası müsabakalara ev sahipliği yapmak."

Şampiyona, düzenlenecek ödül töreni ile sona erecek.