Ula sahilinde ölü yunus bulundu

Ula sahilinde ölü yunus bulundu
Ula sahilinde ölü yunus bulundu
MUĞLA (AA) - Muğla'nın Ula ilçesi sahilinde, ölü yunus bulundu.Akyaka Mahallesi'ndeki Akçapınar Plajı'nda kıyıya yakın yerde yunus gören sörfçüler,...

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Ula ilçesi sahilinde, ölü yunus bulundu.

Akyaka Mahallesi'ndeki Akçapınar Plajı'nda kıyıya yakın yerde yunus gören sörfçüler, Akdeniz Koruma Derneğine haber verdi. Bölgeye gelen dernek yetkilileri, öldüğü belirlenen yunustan doku ve diş örnekleri alarak Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfına gönderdi.

Bölgeye gelen Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezinden (DEKAMER) bir ekip de ölü yunusu bota alıp kumsala getirdi. Yunus, yetkililer tarafından incelenmek üzere DEKAMER'e götürüldü.

DEKAMER görevlisi Doğan Sözbilen, gazetecilere yaptığı açıklamada, çizgili yunus türündeki yunusun yaklaşık 2 metre boyunda, 100 kilogram ağırlığındaki olduğunu söyledi. 

Bölgede dün de bir yunusun yaralı olarak karaya vurduğunu, daha sonra açığa gittiğini öğrendiklerini ifade eden Sözbilen, iki farklı yunusun arka arkaya karaya vurmasının düşündürücü olduğunu belirterek, "Ölü yunusu merkezimize götürerek nekropsisini (hayvanlara yapılan otopsi) yapıp ölüm nedenini tespit etmeye çalışacağız" dedi.


  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Türkiye

  ,

  haber

  ,

  koruma

  ,

  muğla