Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
-Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerinden oluşan grup, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti

MUĞLA (AA) - Menteşe ilçesinde bir araya gelen üniversite öğrencileri Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto ederek, yürüyüş yaptı.

Yağışlı havaya rağmen Kötekli Mahallesi'nde toplanan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde okuyan öğrenciler, Özgecan Aslan'ın fotoğrafları ile  "Yasta değil isyandayız", " Kadın gibi yaşamak istiyoruz" "Kadına uzanan eller kırılsın" ve "Kadına şiddete hayır" sloganları atarak Yoğurtçu Parkı'nda toplandı.

Burada grup adına konuşan Demet Çöçü, Özgecan Aslan'ı öldürenleri şiddetle kınadıklarını söyledi.

Kadınların hunharca ve umarsızca öldürüldüğünü belirten Çöçü, "Yasalar katillerimiz olan erkekleri korumaktan başka işe yaramıyor . Genç üniversiteli kadınlar olarak potansiyel birer tecavüz nesnesi gibi görülüyoruz. Nefes alamıyor, rahat yürüyemiyor ve ölüm korkusuyla yaşıyoruz. Kampüslerden sokaklara kadar cinsiyetçi mekanizmalarca aşağılanıyoruz" dedi.

Özgecan gibi katledilen kadınlar için savaşmayı öğrendiklerine işaret eden Çöçü, "Buradan bir kez daha duyuralım. Özgecan arkadaşımız öldürülen ilk kadın değildir ama son olması için var gücümüzle mücadele edeceğiz. Bundan böyle aramızdan aldığınız her kadın için öfkemiz kampüslerden sokaklara taşacak" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından gruptakiler yoğun yağışa rağmen Sıtkı Koçman Caddesi'nde bir süre slogan atarak yürüdü.

Gruptakilere çevredeki vatandaşlar da destek verdi.

Yürüyüşün ardından öğrenciler olaysız şekilde dağıldı.


  ETİKETLER:

  tecavüz

  ,

  Kadın

  ,

  Protesto

  ,

  genç

  ,

  Aslan

  ,

  muğla