Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Muğla'nın Bodrum ilçesine bir grup öğrenci, Belediye Meydanı'nda toplanarak üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti - Bodrum Belediye Başkanı Kocadon: "Yaşanan bir insanlık suçudur. Bu insanların tedavi görmesi hatta toplumdan dışlanması lazım"

MUĞLA (AA) - Bodrum'da bir grup lise öğrencisi, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Bodrum Belediye Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Özgecan Aslan'ın öldürülmesine tepki gösterdi.

Çeşitli pankartlar açan gruba çevreden geçen yerli ve yabancı turistler de destek verdi.

Alana gelerek öğrencilere destek veren Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise yaşanan olayın insanlık suçu olduğunu belirtti.

Bu nefretin kime ve ne için olduğuna anlam veremediklerini ifade eden Kocadon, "Bu sadece bayanlara değil, bir gün erkeğe de yapılabilir. Bunun bir kadına yapılması benim için bir acıdır. Bu insanların tedavi görmesi hatta toplumdan dışlanması lazım. Onun için ben özellikle bakanlıklarımızdan ve hükümetimizden destek bekliyorum. Biz her zaman bu tür şiddete karşıyız" diye konuştu.

Öğrenciler, Özgecan Aslan'ın fotoğraflarını da göstererek failleri kınadı. Öğrencilerin eylemine destek veren sanatçı Asrın, yaşanan olayın dehşet verici olduğunu ifade etti.

Asrın, yaşananların temelinde eğitimsizliğin yattığını belirtti.

10. sınıf öğrencisi Aleyna Oktay da kadına karşı şiddete "hayır" dediklerini belirterek, "Burada erkekler bizi çembere alarak korumaya çalıştı ve yaşanan bu olaya tepki gösterdi. Erkeklerin her zaman bunu yapması lazım" dedi. 

Yaklaşık 1,5 saat meydanda kalan ve zaman zaman oturma eylemi yapan öğrenciler, Özgecan Aslan'ın katil zanlılarının en ağır cezaya çarptırılması için Adalet Bakanlığı'na iletilmek üzere imza kampanyası başlattı. Kampanyaya Bodrum Belediye Başkanı Kocadon da destek verdi.