Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
- Bodrum ilçesinde 3 avukat, şarkıcı Nihat Doğan'ın sosyal medya üzerinden paylaştığı bir gönderiye tepki göstererek, savcılığa suç duyurusunda bulundu

MUĞLA (AA) - Muğla Barosu avukatlarından Onursal Özbek, Başak Özbek ve Metin Kesikçiler, şarkıcı Nihat Doğan'ın sosyal paylaşım sitesinden yayınladığı bir gönderisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Avukat Onursal Özbek, adliye çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, Doğan hakkında savcılığa, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, suçu ve suçluyu övme, hakaret" iddialarıyla suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.

Özbek, Doğan'ın ifade özgürlüğünün sınırlarını çiğnediğini öne sürerek, "Nihat Doğan isimli kişi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin özgürlükleri ifade sınırını aşarak, halkı nefrete yönelten, şiddete başvurmanın meşru olduğunu ifade eden sözlerle sosyal medyayı kullanarak suç işlemiştir" dedi.

Bu suçun TCK'nın 216. maddesinde "cinsiyet ayrımcılığı"ndan başlayarak, Anayasa 'nın 2. maddesindeki "laiklik" ilkesini çiğnemeye kadar gittiğini savunan Özbek, şöyle konuştu:

"Nihat Doğan, kendince sözleriyle 'laikliğin neden olduğu bir yozlaşmayla mini etek giyenlerin saldırıya uğramasının, şiddete uğramasının, hatta öldürülmesinin meşru olduğu' sonucuna varan sözler ifade etmiştir. Bu nedenle biz de her sorumlu vatandaş gibi hakkımızı kullanıyoruz ve üç avukat olarak suç duyurusunda bulunuyoruz."