Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi

Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
Üniversite öğrencisi Özgecan'ın öldürülmesi
-Ortaca ilçesinde toplanan vatandaşlar, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti

MUĞLA (AA) - Ortaca'da Kent Konseyi'nin düzenlediği eylemde bir araya gelen vatandaşlar, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto ederek yürüyüş yaptı.

Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan ve ellerinde Özgecan Aslan'ın fotoğraflarını taşıyan grup, "Hepimiz Özgecan'ız", "Yasta değil isyandayız", "Kadına uzanan eller kırılsın", " Kadın , yaşam, özgürlük" sloganları attı.

Yürüyüşün ardından tekrar meydanda toplanan grup adına konuşan psikolog Gül Hınçal,  Türkiye 'de her gün ortalama üç kadının öldürüldüğünü ve bir kadına tecavüz edildiğini söyledi. Hınçal, "Geri kalmış ve ilkel toplumlarda tecavüz sayısının çok olduğunu biliyoruz ve o ülkelerin arasına girmek istemiyoruz. Ama ne yazık ki son yıllarda ülkemizde kadın cinayetlerinde yüzde bin 400 artış olmuştur" dedi.

Hınçal, kadına şiddeti hak gören anlayışların yıkılması gerektiğini, bu yıkım gerçekleşmedikçe Özgecan'lara da saldırıların bitmeyeceğini ifade etti.

Sokak ortasında vurulan, bıçaklanan, kurşuna dizilen kadınların haklarının her yerde savunulması gerektiğini vurgulayan Hınçal, "Toplumun tüm kesimleri olarak ayağa kalkmalıyız. Yasaların vatandaşına verdiği haklar kadınlar tarafından da sonuna kadar kullanılmalıdır. Kadınlar toplumsal yaşamda ve hayatında her zaman var olmalıdır. Özgecan'ı öldürenler de en ağır biçimde cezalandırılsın" diye konuştu.

Eyleme destek veren Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyesi Gülender Kan ise şunları kaydetti:

"Kızım Sedef Berberoğlu da 13 Eylül 2014'te boşanmak istediği kocası tarafından öldürüldü. Türkiye'de sadece geçtiğimiz yıl 247 kadın öldürülmüş. Bunlar da sevgilisi, kocası ya da ağabeyi tarafından erkek şiddetine maruz kalarak öldürülmüşlerdir. Kadın cinayetlerinin nitelikli suçlar arasına alınmasını istiyoruz."

Açıklamanın ardından vatandaşlar olaysız şekilde dağıldı.