Üniversite-sanayi iş birliği protokolü

Üniversite-sanayi iş birliği protokolü
Üniversite-sanayi iş birliği protokolü
- Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Muğla Şubesi arasında iş birliği protokolü imzalandı

MUĞLA (AA) - Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Muğla Şubesi arasında şirket ve işletmelerin rekabet edebilirlik, büyüme, AR?GE, inovasyon kapasitelerinin teknik ve akademik bilgi birikimi ve teknolojik alt yapı yardımıyla arttırılması amacıyla birliği protokolü imzalandı.

Üniversitenin rektörlük binasında düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, imzalanan protokolle, teknolojik yenilik alanında AR-GE, tasarım, sistem entegrasyonu, sertifikasyon gibi rekabeti güçlendirme faaliyetleri kapsamında ulusal ve uluslararası fon programlarına yönelik proje geliştirme ve yürütme konularında ortak çalışmaların yapılacağını söyledi.

Üniversitelerin bulunduğu şehre hizmet etme amacında olması gerektiğini belirten Harmandar, protokol ile üniversite ve sanayinin en güncel teknolojiyi yakalamak amacıyla ortak çalışacağını, yeni dönemde iş birliğini daha da artırmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Amaçlarının yeni projelere üreterek ülkede yaşayan insanların yaşamını kolaylaştırmak olduğunu anlatan Harmandar, "İmzalanan protokolle AR-GE çalışmalarında üniversitedeki teknoloji transfer ofisimiz kanalıyla bilimsel hizmet sunulacak. Üniversite olarak sanayicilerimizle iş birliği yapmak, proje hazırlamak ve destek olmak, ülkemizin hizmetine sunmak en önemli görevimiz. Muğla ileride geleceği çok iyi olan bir kent. Muğla, önümüzdeki dönemde ülkemizin en etkili illerinden biri olacak" diye konuştu.

MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Sayim Akdeniz ise MÜSİAD'ın Türkiye 'de sivil toplum kuruluşu olarak bir güç olduğunu dile getirdi.

MÜSİAD'ın kuruluşundan bu yana çizgisi ve yapısı ile ülke genelinde gerçek anlamda bir sivil toplum kuruluşunun gücü durumunda olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Muğla şubesi olarak kurulalı iki yıl olmamıza rağmen bölgemizde belli bir noktaya geldiğimizi düşünüyorum. Yaptığımız çalışmalarda kağıt üzerinde kalmayarak daha çok hayata geçirilecek projeler üzerinde duruyoruz. Bu proje çalışmalarımız daha başlangıç. Önümüzdeki dönemde üniversitemizle çok daha önemli çalışmalar yürüteceğimize inanıyorum. Biz hiç bir çalışmamızı sözde bırakmıyor uygulamasını yapıyoruz."

Konuşmaların ardından hazırlanan protokol Rekör Harmandar ve MÜSİAD Muğla Şube Başkanı Akdeniz arasında imzalandı.