Uzun yaşamasını "düzenli yürümesi"ne bağladı

Uzun yaşamasını "düzenli yürümesi"ne bağladı
Uzun yaşamasını "düzenli yürümesi"ne bağladı
- Muğla'da yaşayan Mestan Ölmez, 103 yaşında olmasına rağmen her yere yürüyerek gidiyor, bütün ihtiyaçlarını tek başına karşılıyor - Ölmez, uzun yaşamasını düzenli yürümeye ve beslenme alışkanlığına bağlıyor

MUĞLA (AA) - LEVENT KİŞİ - Ula ilçesinde yaşayan Mestan Ölmez, 103 yaşında olmasına rağmen dinç görünümüyle dikkati çekiyor.

Gökçe Mahallesi'nde oturan Ölmez, bir asrı geride bırakmasına hala karşın her yere yürüyerek gidiyor, bütün ihtiyaçlarını tek başına karşılıyor. İki kez evlendiği halde çocuğu bulunmayan Ölmez, yeğeninin yanında kalıyor. Her gün kilometrelerce yürüyen Ölmez'i mahalle sakinleri adeta imrenerek izliyor.

Ölmez, AA muhabirine, görenlerin kendisini daha genç sandığını, hatta evlendirmek isteyenler bile olduğunu söyledi.

Birkaç yıl öncesine kadar kendisini 60-70 yaşlarında kadınlarla evlendirmek istediklerini belirten Ölmez, bu teklifleri kabul etmediğini dile getirdi. 

İlk eşinin 28 yaşında, ikincisinin ise 6 sene önce 87 yaşında vefat ettiğini anlatan Ölmez, "İki eşimden de çocuğumuz olmadı. Eşim öldükten sonra sürekli geziyorum, evde fazla durmuyoruz. Pazar olduğu günler Gökova'ya alışverişe gidiyorum. Belediye otobüsleri para almadığı için arada Muğla'ya gidip gezip geliyorum" dedi. 

Uzun yaşaması ve sağlıklı olmasının düzenli yürümesi ve beslenme alışkanlığından kaynaklandığının altını çizen Ölmez, uzun yıllar devecilik yaptığı için çok fazla yemek yeme imkanı bulunmadığını kaydetti. Ölmez, "Denk geldiği yerde yemek yiyordum. Hayatım genelde yoğurt yiyip süt içerek geçti" diye konuştu.  

- Yaşarken mezar taşını yaptırdı

"Öldükten sonra düşünen olmaz" diye kendi mezar taşını hayattayken yaptırdığını ifade eden Ölmez, "Hatta onu da eşimin mezarının yanına koyduttum. Ara sıra gidip hem eşimin mezarını ziyaret ediyorum hem de mezar taşıma bakıyorum" ifadesini kullandı. 

Diğer aile fertlerinin de kendisi gibi uzun yaşadığına değinen Ölmez, küçük kardeşinin 97, annesinin ise 106 yaşında öldüğünü kaydetti.


  ETİKETLER:

  Belediye

  ,

  Yemek

  ,

  Aile

  ,

  Beslenme

  ,

  Pazar

  ,

  Para

  ,

  genç

  ,

  vefat

  ,

  muğla