Vatandaş istedi, ağaçların kesimi durduruldu

Vatandaş istedi, ağaçların kesimi durduruldu
Vatandaş istedi, ağaçların kesimi durduruldu
- Muğla'nın Marmaris ilçesinin Karacasöğüt Mahallesi'nde, orman yangın yolunun genişletilmesi çalışmaları kapsamında çam ağaçlarının kesilmesine vatandaşlar karşı çıktı - Mahalle halkının isteği üzerine çam ağaçlarının kesimi durduruldu

MUĞLA (AA) - Marmaris'te Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yangın yolu genişletme çalışmaları kapsamında yapılan çam ağacı kesimleri, vatandaşların talebi üzerine durduruldu. 

İlçe merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Karacasöğüt Mahallesi'nde, Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince, yangınlarda ulaşım ve alevlerin yayılmasını önlemek amacıyla kullanılan orman yangın yolunun genişletilmesine başlandı. 

Ağaçların kesilmesine karşı olan mahalle sakinleri kesim alanında toplanarak çalışmaların durdurulmasını istedi. Bunun üzerine bölgeye gelen Marmaris Orman İşletme Müdürü Hakan Zeybek, vatandaşlarla görüştü. Yapılan görüşme sonunda ağaç kesimi durduruldu.  

Karacasöğüt Mahallesi Muhtarı Celal Yavuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, kesilen ve kesilecek ağaçların büyük bir kısmının bal üretiminde kullanılan basralı çam ağaçları olduğunu söyledi. Bundan dolayı ağaçların kesilmesini karşı olduklarını belirten Yavuz, "Bu isteğimizi Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerine ilettik. İsteğimizi nezaketle karşıladılar ve kesimi durdurdular" dedi. 

- "4 bin metreküp ağaç kesilecek"

Mahalle halkı olarak daha sonra Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileriyle bir araya geleceklerini vurgulayan Yavuz, az sayıda ağaç kesilerek yangın yolunun genişletilmesi konusunda anlaşmaya çalışacaklarını bildirdi.  

Mahallelerindeki ağaç kesimlerinin gerekli olduğuna inanmadıklarını ifade eden Yavuz, "Basralı çam ağaçları bal üretimimiz için çok önemli. Ayrıca bu orman yolu 6 metre kadar genişletildiğinde, onun üzerinden giden sel tarım arazilerimize zarar verecek. Şu ana kadar 30'a yakın ağaç kesildi. Toplamda 4 bin metreküp ağaç kesileceğini söylediler" diye konuştu. 

- "Yüzde 90'ı basralı"

 Mahallelerindeki basralı orman alanların çok az olduğuna işaret eden mahalle sakini Durmuş Tosun da basralı çam ağaçlarının kendileri için adeta  altın değerinde olduğunu söyledi. Kesim yapılan bölgedeki çam ağaçlarının yüzde 90'ının basralı olduğuna işaret eden Tosun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir çam ağacı bir teneke bal demek. Bu da bizim için çok önemli. Yaklaşık 3 kilometrelik orman yolu boyunca kesim yapılacağı söyleniyor. Bu da bin kadar basralı çamın kesilmesi demek oluyor. Tepkimiz üzerine basralı ağaçları ayırarak ondan sonra kesim yapacakları sözünü verdiler."

-"Mahalleli istedi durdurduk"

Orman İşletme Müdür Hakan Zeybek ise Karacasöğüt Mahallesi'ndeki ağaç kesimlerini, ormanları yangınlardan koruma çalışmaları kapsamından yaptıklarını bildirdi.

Mahalle sakinlerinin kesilen ağaçlardan bazılarının basralı olduğunu söylemesi üzerine gelerek yerinde inceleme yaptıklarını anlatan Zeybek, "Vatandaşların isteği üzerine kesim çalışmalarını durdurduk. Mahalleli ile ilerleyen günlerde bir araya geleceğiz ve basralı ağaçları mümkün olduğunda kesmeden çalışmaları tamamlamanın yollarını arayacağız" dedi.