"VIP göçmen kaçakçılığı"

"VIP göçmen kaçakçılığı"
"VIP göçmen kaçakçılığı"
- Muğla'nın Marmaris ilçesindeki yasa dışı geçişleri organize ettikleri ileri sürülen 2'si Suriye, 4'ü Gürcistan uyruklu 6 kişi yakalandı - Zanlıların, maddi durumu iyi sığınmacıları ikişer-üçer kişilik gruplar halinde sürat tekneleriyle Sömbeki Adası'na geçirdikleri belirlendi

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Marmaris ilçesinde sürat tekneleriyle göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddiasıyla yabancı uyruklu 6 kişi gözaltına alındı.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, bazı yabancı uyruklu kişilerin, İstanbul ve İzmir'den getirdikleri sığınmacıları para karşılığında Yunan adalarına geçirdiklerini belirledi.

Düzenlenen operasyonda, ilçedeki yasa dışı geçişlerin önemli kısmını organize ettikleri ileri sürülen 2'si Suriye, 4'ü Gürcistan uyruklu 6 kişi yakalandı. Zanlıların maddi durumu iyi sığınmacıların, yüksek bedellerle yurt dışına geçişini sağladıkları öne sürüldü.

Zanlıların, dikkati çekmemek için özel otomobillerle Marmaris'e getirdikleri sığınmacıları iki ya da üçerli gruplar halinde çok güçlü motorlara sahip sürat tekneleriyle Sömbeki (Simi) Adası'na geçirdikleri iddia edildi.

- Kadın şoför kullanmışlar

Göçmen kaçakçılarının, güvenlik güçlerinin dikkatini çekmemek için sığınmacıların transferi sırasında kadın şoför kullandıkları da belirtildi. 

Yakalanan zanlılar arasında bulunan ve özel sürüş eğitimi aldığı tespit edilen Gürcistan uyruklu kadının Fransızca öğretmeni olduğu ve iyi derecede İngilizce bildiği öğrenildi.

Zanlılar, Marmaris Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliğindeki işlemlerinin ardından Marmaris Adliyesine sevk edildi.