Vücudunu doktor adayları için bağışladı

Vücudunu doktor adayları için bağışladı
Vücudunu doktor adayları için bağışladı
- Milas'ta yaşayan emekli işçi Togay, öldükten sonra tıp öğrencilerinin kadavra olarak kullanması için vücudunu bağışladı - Togay: - "Cesedimin tıp fakültesi öğrencileri tarafından insanlığa hizmet amacıyla kullanılmasını istiyorum"

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Milas ilçesinde yaşayan emekli işçi Ümit Togay, öldükten sonra tıp öğrencilerinin  kadavra olarak kullanması için vücudunu bağışladı.

Milas Toplum Sağlığı Merkezine gelen Togay, vücudunun kadavra olarak kullanılması için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağışlamak üzere gerekli işlemleri yaptı. 

Togay, gazetecilere yaptığı açıklamada, kadavra bağışının yetersiz olduğu yönündeki haberleri görünce böyle bir karar aldığını belirterek şöyle konuştu:

"Basında gördüğüm haberlerden ülkemizde bu konuda bağışın yetersiz olduğunu öğrendim. Ben de bilime bir faydam dokunsun düşüncesiyle radikal de olsa bir karar alarak cesedimi bağışladım. Ben öldükten sonra cesedimin tıp fakültesi öğrencileri tarafından insanlığa hizmet amacıyla kullanılmasını istiyorum." 

Milas Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. İlyas Türk de Türkiye'de kadavra bağışının organ bağışı kadar fazla olmadığını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığının kadavra bağışının uygunluğu yönünde görüşleri bulunduğunu aktaran Türk, "Bağışlanan cesetler, İslami usullere uygun olarak tıp eğitimi ve bilimsel çalışmalarda kullanılabiliyor. Ümit Bey'in bağışıyla ilçemizde üçüncü bağışı almış bulunuyoruz" diye konuştu.

Türk, bağışlanan kadavraların şartnamedeki sürenin ardından toprağa verildiğini kaydetti.