"Yabancı gelinler" Türk el sanatlarında da hünerli

"Yabancı gelinler" Türk el sanatlarında da hünerli
"Yabancı gelinler" Türk el sanatlarında da hünerli
-Tatil için geldikleri Marmaris'te tanıştıkları Türklerle evlenen "yabancı gelinler", ülke kültürünü benimsemekle kalmayıp nakışta da ustalıklarını ortaya koyuyor - El sanatları öğreticisi Erdem: - "Yabancı uyruklu kursiyerlerimiz, Türk kadınlarımız kadar el sanatları konusunda becerikli. Fazla zorlanmadan kısa sürede nakışı öğrendiler"

MUĞLA (AA) - LEVENT KİŞİ - Türklerle evlenerek gözde turizm merkezlerinden Muğla'nın   Marmaris ilçesine yerleşen yabancı uyruklu kadınlar, zamanlarını değerlendirmek ve çevre edinmek için katıldıkları kurslarda geleneksel el sanatlarını da kısa sürede öğreniyor. 

Marmaris Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde 2014-2015 sezonunda düzenlenen 533 kursa 13 bin 896 kişi katıldı. Kursa katılanların 200'ünü Türk vatandaşlığına geçmiş ve ilçede yerleşik yaşayan yabancı uyruklular oluşturdu. "Yabancı gelinler", Türkçe derslerinin ardından en çok dikiş nakış kurslarına ilgi gösterdi. 

Kurslara katılan Natalia Dalkılıç, eşinin Gaziantepli olduğunu ve 15 yıldır Marmaris'te yaşadığını, Türk el sanatlarını çok sevdiğini söyledi. Türk arkadaşlarının yaptığı nakışa kendisinin de ilgi duyarak öğrenmek istediğini ifade eden Dalkılıç, "Nakışları öğrenirken çok fazla zorlanmadım. Seneye başka kurslara da katılacağım" dedi.

Tatiana Horoz ise eşinin Osmaniyeli olduğunu, 7 yıldır Marmaris'te yaşadıklarını dile getirerek, kurslara katılarak yeni arkadaşlar edindiğini, çevresinin genişlediğini kaydetti. Kurstaki diğer kadınlarla kısa sürede kaynaştıklarına değinen Horoz, Marmaris'te kendilerini memleketlerinde gibi hissettiklerini vurguladı.

Halk Eğitim Merkezinde görevli el sanatları öğreticisi Rukiye Erdem de öğrencilerine tel kırma, hesap işi, Antep işi, Türk işi, suzeni, hardanger ve kurdele gibi geleneksel nakış türlerini öğrettiğini söyledi. Kurslara ilçede yaşayan yabancı uyruklu kadınların da komşularından görerek katılmaya başladığını belirten Erdem, "Yabancı uyruklu kursiyerlerimiz, Türk kadınlarımız kadar el sanatları konusunda becerikliler. Fazla zorlanmadan, kısa sürede nakışı öğrendiler. Yabancılar geleneksel Türk nakışına daha fazla ilgi gösteriyor" dedi. 


  ETİKETLER:

  çevre

  ,

  Turizm

  ,

  Marmaris

  ,

  eğitim

  ,

  muğla

  ,

  2015