Yağış Milas pamuğunu olumsuz etkiledi

Yağış Milas pamuğunu olumsuz etkiledi
Yağış Milas pamuğunu olumsuz etkiledi
- Milas Ziraat Odası Başkanı Atıcı: - "Milas'ta geçtiğimiz haftalarda etkili sağanak, pamuk hasadında verim düşüklüğüne sebep oldu"

MUĞLA (AA) - Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, ilçede geçtiğimiz haftalarda etkili sağanağın pamukta verim düşüklüğüne sebep olduğunu bildirdi.

İsmail Atıcı, yaptığı açıklamada, Milas'ta toplam pamuk ekili alanların yüzde 80'inde hasat yapıldığını kaydetti. Hava şartlarının pamuk hasadı yapmaya oldukça uygun olduğuna değinen Atıcı, "Kasım ayı başında gerçekleşen yağışlardan dolayı pamukta verim düştü. Erken hasadı gerçekleştiren çiftçinin yüzü güldü. Ekili alanların yüzde 80'inde de hasadın gerçekleştiğini görüyoruz" dedi.

Atıcı, geçen yılki fiyat düşüklüğü nedeniyle pamuk üretiminin bu yıl ilçede azaldığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Yağışlar, pamuk hasadını olumsuz yönde etkiliyor. Pamuğun hasadını zorlaştırıp, rengini matlaştırır. Bu da pamuğun kilosunu düşürürken, rekoltesini azaltır. Dolayısıyla çiftçi için dezavantajdır. Ancak hava şartları takdiri ilahidir. Bu tür ürünler her zaman, don ve yağışlardan etkilenir. Bu da çiftçilerimizin korkulu rüyası. Biz açık hava fabrikasında üretim yapıyoruz. Bundan korunmamız mümkün değil."

Atıcı, Çiftçi Kayıt Sistemi'nde yer alan üreticilerin devlet desteğinden yararlanabildiğini hatırlattı.