"Yalancı bahar" erik ağacına çiçek açtırdı

"Yalancı bahar" erik ağacına çiçek açtırdı
"Yalancı bahar" erik ağacına çiçek açtırdı
- Muğla'nın Yatağan ilçesinde erik ağacı, zamanından 6 ay önce çiçek açtı

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Yatağan ilçesinde, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava nedeniyle erik ağacı zamanından 6 ay önce çiçek açtı.

Yatağan Kaymakamlığı Lojmanı bahçesindeki ağaçlarla ilgilendiği sırada erik ağacının çiçek açtığını fark ettiğini belirten Kaymakamlık Koruma Polis Memuru Bedir Maviyıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun zamandır Yatağan'da olduğunu ve ilk kez böyle bir durumla karşılaştığını söyledi.

Maviyıldız, lojman bahçesindeki çiçek ve ağaçların büyük bir çoğunluğunu kendisinin diktiğini ifade ederek, "Kaymakamlık lojmanındaki fidanların bakımını ve sulamasını yapıyorum. Yaklaşık 3 yıl önce bu fidanları dikmiştim. Bu zamana kadar kendi mevsimi olan ilkbaharda bile çiçek açmazken bizim erik ağacının çiçek açtığını fark ettim" şeklinde konuştu.

Yatağan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkilileri de soğuk hava ve yağışın etkili olduğu dönemin ardından gelen sıcak hava nedeniyle özellikle erik ağaçlarının çiçek açabildiğini belirtti.

Yetkililer, bu dönemi "Yalancı bahar" olarak yorumlarken, kaymakamlık lojmanındaki ağacın çiçek açmasına benzer olayların, Yatağan Ovası'nda da rastlandığını dile getirdi.