Yamaç paraşütçülerinden "acemi pilot" eylemi

Yamaç paraşütçülerinden "acemi pilot" eylemi
Yamaç paraşütçülerinden "acemi pilot" eylemi
- Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilotları Kooperatifi Başkanı Yıldız: - "Kazalar, pilotların tamamen yeterli eğitim almamış olmaları ve THK'nin para karşılığı bir haftada verdiği kurslarda alınan belgeler yüzündendir"

MUĞLA (AA) - Fethiye ilçesindeki dünyaca ünlü yamaç para şütü merkezi Babadağ'da Türk Hava Kurumundan (THK) ticari uçuş belgesi alan pilotların acemi olduklarını ve kazaya sebebiyet vereceklerini ileri süren bazı yamaç paraşütçüleri, duruma tepki gösterdi.

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilotları Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız ve beraberindeki yaklaşık 50 pilot, Belcekız Plajı'nda toplandı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Ölüdeniz Yamaç Paraşütü Pilotları Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız, THK'nin, 2 yılda yaklaşık 80 pilota ticari uçuş belgesi verdiğini, geçen yıl bu pilotlardan 6'sının yaralanmalı kazaya karıştığını vurguladı.

Yıldız, bu yıl mayıs ayında düzenlenen kursta ise 26 kişinin ticari uçuş belgesi aldığını, iki hafta içinde de bu pilotlardan 4'ünün kazaya karıştığını ifade etti.

Bu kazaların yeni başlayan pilotlar tarafından yapılmasının rastlantı olmadığının altını çizen Yıldız, "Kazalar, pilotların tamamen yeterli eğitim almamış olmaları ve THK'nin para karşılığı bir haftada verdiği kurslarda alınan belgeler yüzündendir" dedi.

 - "Geçen yıl 90 bin uçuş yapıldı"

Babadağ'dan geçen yıl 90 bin uçuş yapıldığını, bunun Fethiye'ye girdisinin yan sektörlerle 30 milyon doların üzerinde olduğunu kaydeden Yıldız, şöyle konuştu:

"Babadağ için hazırladığımız yönergenin olumlu etkileri sonucu Çin'e kadar uzanan reklamlarımız oldu. Fethiye'de her geçen gün artan Çinli turist sayısı bunu göstermektedir. 12 ay boyunca turizm yapmaya çalışırken yaşanabilecek bir kazada Çinli turistin ölmesi, değil kış, yazın bile yamaç paraşütü turizmini bitirecektir."

Yıldız, kooperatiflerinde dünyada en deneyimli ve profesyonel pilotların oluşturduğu teknik ve disiplin kurulları olduğunu, yönetimin kendilerinde olması durumunda yamaç paraşütü sektörünü dünya standartlarının üstüne çıkartacaklarını savundu.