Yarım asırdır demir dövüyor

Yarım asırdır demir dövüyor
Yarım asırdır demir dövüyor
- Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde yaşayan 65 yaşındaki Ali Girgin, 15 yaşından bu yana babasından öğrendiği demircilikle geçimini sağlıyor

MUĞLA (AA) - Köyceğiz ilçesinde yaşayan 65 yaşındaki Ali Girgin, yarım asırdır demircilik yapıyor.

Gülpınar Mahallesi'ndeki yerinde bölgede kullanımı yaygın olan tarım aletleri üreten Girgin, özellikle balta, keser, orak, tahra yaparak mesleğini sürdürüyor.

Girgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, mesleğe 15 yaşında başladığını söyledi. İlkokulu bitirdikten sonra babasının yanında demirciliğe başladığını belirten Girgin, "Askere gidip geldikten sonra yine bu işi yapmaya devam ettim. 50 yıldır da sürdürüyorum. Balta, keser, saban, tahra gibi her türlü tarım aletini üretiyorum" dedi.

Ürettiği aletlerin dayanıklılığına dikkati çeken Girgin, "Ürettiğim aletler fabrikalarda da üretiliyor ama ben isteğe göre yapıyorum. Fabrika ürünü bir yıl dayanır, benim yaptığım 10 yıl kullanılır. Tahrayı 30, baltayı 40, orağı 20 liradan satıyorum" diye konuştu.

- Çocuklarını demircilikle okuttu

Girgin, çırak bulamadığını, mesleğini de birkaç yıl sonra bırakmayı düşündüğünü anlatarak, üniversite mezunu 3 çocuğunu demircilikten kazandığı parayla okuttuğunu kaydetti.

İlçede yaşayan 68 yaşındaki Ahmet Yücel ise Girgin'den sonra bu işi yapacak kimse bulunmadığını vurgulayarak, "Özel tarım aletlerini yapan bölgenin tek ustası. Bu meslekle uğraşan Köyceğiz'de başka kimse yok" dedi.

 


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  ,

  Fabrika

  ,

  muğla