Yasa dışı geçişlere karşı nöbetteler

Yasa dışı geçişlere karşı nöbetteler
Yasa dışı geçişlere karşı nöbetteler
- Jandarma, polis ve sahil güvenlik ekipleri, Bodrum ve çevresindeki kıyılarda, sığınmacıların deniz yoluyla yasa dışı geçişlerini engellemek için denetimlerini sürdürüyor - Yeni faciaların yaşanmaması için denetimlerini sıklaştıran güvenlik güçleri, yasa dışı geçişleri organize edenlere yönelik de çalışmalar yürütüyor

MUĞLA (AA) - DURMUŞ GENÇ - Suriyeli Aylan Kurdi adlı çocuğun cansız bedeninin 2 Eylül'de sahilde bulunmasıyla dünyada büyük yankı uyandıran yasa dışı geçişlerle gündeme gelen Bodrum ve çevre kıyılarda güvenlik kuvvetleri, denetimlerini sıkılaştırarak yeni faciaların önüne geçmeye çalışıyor.

Ülkelerinde yaşanan iç savaş ve kargaşalar nedeniyle yola çıkarak yeni bir hayat umuduyla  Türkiye 'ye gelen çoğunluğu Suriyeli sığınmacılardan oluşan çok sayıda kişi, irtibata geçtikleri kaçakçılar aracılığıyla yasa dışı yollardan başka ülkelere geçmenin yollarını arıyor.

Organizatörlerce ücret karşılığı Bodrum ve çevre kıyılara getirilen sığınmacılar, gündüz bölgedeki ağaçlık alanlarda, geceleri de denize yakın kesimlerde gizlenerek kaçakçıların kendilerini almalarını bekliyor.

Sığınmacıların lastik botlarla Ege Denizi'ni aşıp Yunanistan'ın Kos Adası'na geçmek amacıyla çıktıkları umut yolculuğu, çoğu zaman bindikleri deniz araçlarının batmasıyla faciayla son bulabiliyor.

Söz konusu geçişleri engellemek ve yeni faciaların yaşanmaması için jandarma, polis ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekipler, denetimlerini sıklaştırdı.

Kos Adası'na yakınlığı nedeniyle kaçakların özellikle tercih ettiği Akyarlar Mahallesi'de gündüz ve gece saatlerinde jandarma ekipleri araçları sık sık kontrol edip kimlik kontrolü yaparken, bölgedeki ağaçlık alanlarda devriyeler tarafından arama çalışması yürütülüyor. 

Sahil güvenlik ekipleri ise Akyarlar açıklarında bir sahil güvenlik botunu sabit şekilde bekleterek bölgede yaşanacak kaçak geçişler ve boğulma olaylarının önüne geçmeye çalışıyor.

 

- Bin 429 kişi kurtarıldı

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Bodrum'da Aylan bebeğin de aralarında bulunduğu 12 kişinin ölümünün ardından sıklaştırılan denetimler kapsamında, sahil güvenlik ekiplerinin Bodrum ve Datça açıklarında gerçekleştirdikleri operasyonlarda, bin 429 kişi kurtarılarak yeni faciaların yaşanmasının önüne geçildi.

Bodrum'da jandarma ekipleri tarafından gerçekleştirilen yol kontrol ve arama faaliyetlerinde ise Suriye, Myanmar, Afganistan, Filistin, Pakistan ve Irak uyruklu 180 kişi yakalandı; gözaltına alınan 18 organizatörden 8'i tutuklandı.

Polis ekipleri tarafından Bodrum'da gerçekleştirilen operasyonlarda ise yasa dışı geçişleri organize ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 15 zanlıdan 14'ü tutuklandı.