Yazlıkların turizme açılmasına karşı değiller

Yazlıkların turizme açılmasına karşı değiller
Yazlıkların turizme açılmasına karşı değiller
- Güney Egeli turizmciler, yazlıkların turizm amaçlı kiralama yetkisinin seyahat acentelerine verilmesini olumlu karşılıyor - TÜRSAB Marmaris BYK Başkanı Özbozdağ: - "Turizm amaçlı başkalarına kiraya verilen konutlar yasal hale gelirlerse kayıtlı işletme olurlar ve işlerini daha düzgün yaparlar" - GETOB Başkanı Bülbüloğlu: - "Bölgemizdeki iyi konutların atıl kalmadan bu şekilde değerlendirilmesi faydalı olacaktır. Bölgemize hiçbir şey kaybettirmez, daha çok misafir kazandırır"

MUĞLA (AA) - LEVENT KİŞİ - Turizm sektörü temsilcileri, "Yerli ve yabancılara ait konutların turizm amaçlı pazarlama ve kiralama faaliyetlerini yürütme" yetkisinin, seyahat acentelerine verilmesinin kayıt dışının önlenmesi ve turizmin gelişmesi bakımından faydalı olacağını belirtti. 

Türkiye Seyehat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı İsmail Özbozdağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı Taslağı" hazırlandığını söyledi. Özbozdağ, taslakta "Yerli ve yabancılara ait konutların turizm amaçlı pazarlama ve kiralama faaliyetlerini yürütme" yetkisinin, seyahat acenteleri ve tur operatörlerine verilmesinin ön görüldüğünü kaydetti. 

Söz konusu taslağın yasalaşmasının faydalı olacağını ifade eden Özbozdağ, "Bu kanun vergi kaçakçılığını önler. Turizm amaçlı başkalarına kiraya verilen konutlar yasal hale gelirlerse kayıtlı işletme olurlar ve işlerini daha düzgün yaparlar" dedi. 

Diğer turizm bölgesinde olduğu gibi Marmaris'te de turistlere kiraya verilen evler olduğunu dile getiren Özbozdağ, bu faaliyetlerin yasal statüye kavuşmasıyla alternatif olarak turizmde yeni bir trend ortaya çıkabileceğine dikkati çekti. 

-Otelciler de olumlu bakıyor  

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise otel fiyatları yüksek olduğu için  Avrupa 'daki bazı ülkelerde binlerce rezidansın turizm amaçlı kiraya verildiğini bildirdi.  

Bu evlerin otellere göre çok da hesaplı olduğuna işaret eden Bülbüloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amerika'ya ailece kalabalık olarak gittiğinizde de önünüze böyle imkanlar çıkıyor. Dünyanın her yerinde buna benzer uygulamalar var. Eğer arada acente varsa ve kayıt altındaysa bizce bir sakıncası yok. Bölgemizdeki düzgün, iyi konutların atıl kalmadan bu şekilde değerlendirilmesi faydalı olacaktır. Bölgemize hiçbir şey kaybettirmez, daha çok misafir kazandırır. Bu sayede kışın daha çok hareketlilik olabilir." 

Söz konusu kiralamaların kayıt dışı, yasal olmayan yollarla yapılmasına karşı olduklarını vurgulayan Bülbüloğlu, otelleri bakanlıkların denetlediğini ve bu evler de benzer denetimlerden geçerlerse sorun yaşanmayacağını kaydetti.  

Marmaris'te çok sayıda İngiliz'in yerleşik olarak yaşadığına işaret eden Bülbüloğlu, "Marmaris İngiltere 'de çok iyi tanınıyor. İngilizlerin buradan ev alarak yaşamaları güzel. Demek ki burayı çok seviyorlar. Gelmedikleri dönemde bu evlerini başkalarına kiraya vermeleri yasal olduğu ve acente aracılığıyla pazarladıkları sürece hiçbir sıkıntı yok. O zaman vergilerini verecek ve bu işi düzgün bir şekilde yapmak zorunda kalacaklar" ifadelerini kullandı. 

Bülbüloğlu,  turizm amaçlı kiraya verilen konutları otelcilere rakip olarak görmediklerini sözlerine ekledi.