Yerleşim yerine yakın kurulan baz istasyonuna tepki

Yerleşim yerine yakın kurulan baz istasyonuna tepki
Yerleşim yerine yakın kurulan baz istasyonuna tepki
- Köyceğiz ilçesinde yerleşim yerlerine yakın kurulacak olan baz istasyonu, mahalle sakinlerinin tepkisine neden oldu

MUĞLA (AA) - Muğla'nın Köyceğiz ilçesinde özel bir GSM şirketi tarafından baz istasyonu kurulumuna mahalle sakinleri tepki gösterdi.

Pınar Mahallesi, Akyaka mevkisi Döküm tepesinde bir GSM şirketi tarafından baz istasyonu kurulum çalışması başlatıldı. Mahalle sakinleri, istasyon yapılacak alana toplanarak oturma eylemi yaptı.

Grup adına konuşan Zekai Karaboğa, şirket çalışanlarının kimsenin haberi olmadan gece istasyon çalışmalarına başladığını iddia etti.

Baz istasyonu yapına mahalle halkı olarak karşı çıktıklarını ifade eden Karaboğa, "Burası yerleşim yerlerine çok yakın bir nokta. En yakın ev 50 metre ileride. Zeytin ağaçlarımızın da içinde. Aynı zamanda okula ve mahalledeki restoranlara yakın" dedi.

Karaboğa, baz istasyonları nedeniyle radyasyon oluştuğu için bölgede yaşayanlar için büyük risk olduğunu dile getirdi.

İstasyonların yakınında bulunan ağaçları kuruttuğunu ve kanser hastalıklarına sebep olduğunu ileri süren Karaboğa, "Bu nedenle bölgede yaşayanlar istasyonun buraya kurulmasını istemiyor. Beyobası Mahallesi'nde bir baz istasyonu var ve yakın çevresindeki zeytin ağaçları kurumuş. Bu istasyon nedeniyle çevresinde birçok kanser hastası var. Biz bu istasyona karşıyız" diye konuştu.

Mahalle Muhtarı Hidayet Çetin ise şirket yetkililerinin kendisine istasyon kurulumuyla ilgili bilgi vermediğini ifade etti. Çetin, Köyceğiz Belediyesi zabıta ekiplerinin tutanak tuttuğunu gerekli incelemenin başlatıldığını kaydetti.