30 saat uyuyan çoban köyü ayağa kaldırdı

30 saat uyuyan çoban köyü ayağa kaldırdı
30 saat uyuyan çoban köyü ayağa kaldırdı
- Muş'ta çobanlık yapan ve kendisinden uzun süre haber alınamayan Hatip Tan'ın bulunması için köylüler arama çalışması başlattı - Köylüler, saatler süren arama sonucu çobanı yayla evinde uyurken buldu - Çoban, yorgunluktan 30 saat aralıksız uyuduğunu söyledi

MUŞ (AA) - Muş'ta koyun otlatmaya gittikten sonra kendisinden haber alınamayan çoban  bir yayla evinde uyurken bulundu.

Kent merkezine bağlı Yücetepe köyünde çobanlık yapan 35 yaşındaki Hatip Tan, köylülere ait yaklaşık 500 koyunu otlatmak için yaylaya götürdü. Bir süre sonra çobandan haber alamayan köylüler, koyunların bir kısmının kendiliğinden köye döndüğünü görünce çobanı ve sürüdeki diğer koyunları aramaya başladı. 

Yücetepe köyünden 50 kişinin katıldığı çalışmalarda koyunların otlatıldığı bölgede arama yapan köylüler, uzun süren çalışma sonunda Tan'ı yayladaki bir evde uyurken buldu. 

Arama çalışmasına katılan köy sakinlerinden Mehmet İsa Sönmez, otlatmaya gönderdikleri koyunların bir kısmının kendiliğinden köye dönmesi üzerine çobanın hayatından endişe duyduklarını belirterek, çobanın bulunması için at ve traktörlerle bölgeye gittiklerini, çobanın gidebileceği her yeri aradıklarını söyledi.

Çobanın yayladaki bir evde uyurken bulunduğunu aktaran Sönmez, çobanın sağlıklı ve hayatta olduğunu görünce rahat bir nefes aldıklarını ifade etti.

- "30 saat daha uyuyabilirdim" -

Çoban Tan ise koyunların bir kısmının kaybolduğunu fark edince aramaya çıktığını, bu nedenle yorgun düşüp yayla evinde uyuyakaldığını belirtti. 

Yorgun olduğu için 30 saat boyunca uyuduğunu söyleyen Tan, "Köylüler beni bulup uyandırmasa 30 saat daha uyuyabilirdim. Köylülerden özür diliyorum" dedi.


  ETİKETLER:

  haber

  ,

  Köy

  ,

  kent

  ,

  çoban