8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
MUŞ (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenlendi.Muş Valiliği önünde bir...

MUŞ (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Muş Valiliği önünde bir araya gelen sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kadınlar, buradan öğretmen evine kadar yürüdü. 

Vali Vedat Büyükersoy ile eşi Zehra Kadriye Büyükersoy ve Belediye Başkanı Feyat Asya'nın da katıldığı etkinlikte, davul zurna eşliğinde halay çekilmesinin ardından öğretmenevinin bahçesine fidan dikildi. 

Öğretmenevi konferans salonunda devam eden etkinlikte konuşan Vali Büyükersoy, kadınların her ortamda erkeklerle eşit olduğunu belirterek, her günün kadınlar günü olması gerektiğini söyledi. 

Sadece kendi tarzına uygun insanları değil tüm kesimleri kucaklamak gerektiğini bildiren Büyükersoy, "Geçmişte, kılığına kıyafetlerine bakarak dışlandıkları bir ortamda kadın haklarından söz etmek mümkün değildi. Şimdi ülkemizde bu konuda çok büyük mesafeler alındığını hepimiz  görmekteyiz.  Türkiye 'ye yaklaşık 2 milyon Suriyeli vatandaş geldi. Bu gelen misafirlerimizin en az yarısı kadınlar ve kızlardır. Çağdaş geçinen bazı toplumlar maalesef 2 milyon mültecinin içindeki kadınlardan haberdar değil" diye konuştu.

Konuşmaların  ardından Zehra Kadriye Büyükersoy, yılın annesi seçilen Hasköy ilçesine bağlı Dağdibi köyünde yaşayan 10 çocuk annesi Münevver Yılmaz'a altın hediye etti.