8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün resmi tatil edilmesi talebi

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün resmi tatil edilmesi talebi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün resmi tatil edilmesi talebi
MUŞ (AA) - KESK Muş Kadınlar Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün resmi tatil olmasını talep etti.KESK Muş Kadınlar Meclisi'nden yapılan yazılı...

MUŞ (AA) - KESK Muş Kadınlar Meclisi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün resmi tatil olmasını talep etti.

KESK Muş Kadınlar Meclisi'nden yapılan yazılı açıklamada, kadınların başta yaşam hakkı olmak üzere, toplumsal konumlarından çalışma koşullarına kadar pek çok alanda, baskı ve saldırıların devam ettiği belirtildi.

8 Mart'ın, kadınların kurtuluş mücadelesinin simgesi olduğunu bildirilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"8 Mart, kadınların 5 bin yıllık erkek egemen sisteme karşı tarihsel uğraklardan mücadeleyle geçerek bugüne taşıdıkları bir direniş günüdür. Kadınlar hala güvencesiz, esnek, düşük ücretle ve kayıt dışı çalışmaktadır. Kadınlar, her türlü şiddete, tacize, tecavüze maruz kalmakta. Her gün en az 5 kadın katledilmektedir. Hükümetin ürettiği tüm politikalar ve buna bağlı çıkarttığı yasaların tamamı, 'kadın erkek eşit değil, kadının asıl yerinin aile içidir ve evidir anlayışını' oluşturuyor. Bu nedenle KESK'li kadınlar olarak, 8 Mart'ın tüm kadınlar için resmi tatil olarak ilan edilmesini talep ediyoruz. Bu haklı talebimiz yerine getirilinceye kadar mücadelemize kararlılıkla devam edeceğimizi bir kez daha haykırıyoruz. Bize dayatılan yaşamı kabul etmiyoruz. Evlerimizde, iş yerlerimizde ve sokaklarda mücadelemizi yükselterek, 8 Mart'ta bütün farklılıklarımız ve renklerimizle alanlarda olacağız."


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  8 Mart

  ,

  direniş

  ,

  KESK

  ,

  Aile

  ,

  Erkek

  ,

  Kadın

  ,

  Tatil

  ,

  Yaşam

  ,

  İlan

  ,

  ,

  Resmi

  ,

  Karşı

  ,

  kayıt