AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:
AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:
- "Koalisyon bir uzlaşı demektir ve millet bize uzlaşı çağrısında bulunduysa kutuplaşmayı, bloklaşmayı bir tarafa bırakarak Türkiye ortak paydasında Türkiye'nin menfaatleri doğrultusunda bir çaba vermeleri lazım diğer siyasi partilerin de. Bu noktada biz elimizden gelen tüm gayretleri göstereceğiz" - "Türkiye'nin kaybedecek ne zamana ne de enerjiye tahammülü yok. Kaybedecek ekonomiye tahammülü yok. Koalisyonun kurulmaması tabii ki ciddi bir zaman ve enerji kaybı olur"

MUŞ (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, "Koalisyon bir uzlaşı demektir ve millet bize uzlaşı çağrısında bulunduysa kutuplaşmayı, bloklaşmayı bir tarafa bırakarak Türkiye ortak paydasında Türkiye'nin menfaatleri doğrultusunda bir çaba vermeleri lazım, diğer siyasi partilerin de. Bu noktada biz elimizden gelen tüm gayretleri göstereceğiz" dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Muş'a gelen Aydın, Vali Vedat Büyükersoy'u makamında ziyaret etti.

Aydın, valilik çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, milletvekili genel seçimlerine ilişkin, milletin verdiği mesajın çok iyi okuyup, ona göre yol haritasının çizilmesi gerektiğini söyledi.

Milletin her zaman doğru karar verdiğini ifade eden Aydın, şunları kaydetti:

"Milletin verdiği kararı rızayla karşılayıp saygıyla gereğini yapmaya çalışıyoruz. Bu seçimde de milletimiz bize tek başına iktidarı vermedi ama bir uzlaşı çağrısında bulundu. Büyük projelerin, reform hareketlerinin, demokratikleşme hareketlerinin devamı adına Türkiye'nin istikrarsız kalmaması için bir an önce koalisyon hükümetinin kurulması noktasında bir çağrıda bulundu. Türkiye'nin geleceği adına Türkiye'nin tüm kazanımlarının muhafazası ve üzerine daha fazlasının yapılması adına bir uzlaşı çağrısında bulundu millet aslında. 'Gidin ülke adına Türkiye'nin kazanımlarını düşünen bir hükümet kurun, uzlaşın' dedi. Biz bu sorumluluğun gereğini yerine getiriyoruz." 

Parti olarak ilk günden beri hükumetin kurulması noktasında samimi gayretlerini ortaya koyduklarını belirten Aydın, Cumhurbaşkanı ve Başbakanın görevlendirmesiyle tüm siyasi partilerin gezilerek görüşlerinin alınacağını ifade etti.

"Bizim için şu ya da bu parti değil Türkiye'nin menfaatini, bu milletin geleceğini düşünen, Türkiye'nin kazanımlarının üzerine daha fazlasını dert edinen ve Türkiye'nin geleceğini kendi siyasi geleceğinden daha önde tutan hangi siyasi parti olursa olsun o partiyle biz inşallah koalisyon hükumeti kurma arzusundayız" diyen Aydın, Türkiye'nin hükümetsiz kalmaması noktasında istikrarın devamı açısından mutlaka bunu yapmak için ellerinden gelen tüm gayretleri gösterecek samimi duruşu ortaya koyacaklarını söyledi.

Aydın, şunları kaydetti:

"Türkiye faydasına biz o oluşumda bulunmayı arzu ediyoruz ve samimi gayretlerimizi de bu noktada sürdüreceğiz. Diliyoruz ve umuyoruz aynı sorumluluğu, aynı samimiyeti diğer siyasi partiler de gösterir. Zira kapalı kapılarla olmuyor, kapıları kapatmakla, kırmızı çizgilerle bu işler olmaz. Çünkü bunlar koalisyonun mantığına aykırı şeylerdir. Koalisyon bir uzlaşı demektir ve millet bize uzlaşı çağrısında bulunduysa kutuplaşmayı, bloklaşmayı bir tarafa bırakarak Türkiye ortak paydasında Türkiye'nin menfaatleri doğrultusunda bir çaba vermeleri lazım diğer siyasi partilerin de. Bu noktada biz elimizden gelen tüm gayretleri göstereceğiz. Diliyor ve umuyoruz aynı gayretleri, aynı samimi duruşu inşallah diğer partiler de gösterir. Yumruklarını sıkarak değil, avucunu açarak el sıkarak, kırmızı çizgilerle değil Türkiye ortak paydasında buluşarak inşallah bunu neticelendirmek istiyoruz."

- "Koalisyonun kurulmaması zaman ve enerji kaybı"

Koalisyonun geç kurulmasının ekonomiye nasıl bir etkisi olacağı yönündeki soru üzerine Aydın, "Türkiye'nin kaybedecek ne zamana ne de enerjiye tahammülü yok. Kaybedecek ekonomiye tahammülü yok. Koalisyonun kurulmaması tabii ki ciddi bir zaman ve enerji kaybı olur. Bu uzlaşı çağrısı milletten geldiyse sorumlu siyaset milletin çağrısına kulak vermekle olur" diye konuştu.  

Milletin karşısında hala en büyük umut olarak AK Parti'nin durduğunu belirten Aydın, şöyle devam etti:

"Dolayısıyla olacak bir seçimde de belki tek başına yine iktidar olacağız. Öyle bir umudumuz da var. Milletin bu noktada bir beklentisi var ama dedik ya Türkiye'nin kazanımlarını kendi kazanımlarımızın üzerinde tutarız. Türkiye'nin kazanacağı bir formülasyon, bir hükümet modeli, koalisyon bizim için çok daha önceliklidir. Temel önceliğimiz budur, hükümetin kurulmasıdır ama bu olmadığı takdirde tabii ki 45 gün içerisinde hükümetin kurulmaması halinde tabii ki seçim kaçınılmaz oluyor. Seçimden de kaçmayız. Seçimde bu millet yine bir kez daha sorumluluktan kaçanlara gereken dersi verecektir." 

- Suriye politikası

 Suriye politikasına da değinen Aydın, "Suriye yanı başımızda bir ateş çemberi olarak duruyor. Komşumuzda bir yangın var ve bu yangının Türkiye'ye sıçramaması adına gereken tüm tedbirleri almak durumundayız" dedi. 

Türkiye'nin kazanımları ve menfaatlerinin önemli olduğunu aktaran Aydın, şöyle konuştu: 

"Güvenliğimize hiçbir şekilde halel gelmemesi lazım. Bu noktada tabii ki tedbirlerimizi alıyoruz. Bunun dışında insani ve vicdani boyutuyla dünyada en çok mülteci barındıran ve ensar edasıyla, ensar yaklaşımıyla muhacir Suriyeli, Iraklı kardeşlerini bağrına basan bir Türkiye var. İnsanlığını da gösteriyor ama yeri geldiğinde de büyük, güçlü devlet olduğumuzu da en iyi şekilde gösteriyoruz, gösteririz de. Bu yangının ülkemize sıçramaması Türkiye'nin güvenliğinin tehdit edilmemesi noktasında tabii ki tedbirlerimizi de alacağız."