AK Parti Muş 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Muş 5. Olağan İl Kongresi
AK Parti Muş 5. Olağan İl Kongresi
- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çalık: - "Anaların ağlamaması için çözüm sürecine sonuna kadar devam edeceğiz" - "CHP, HDP, MHP, bir de yanlarına paralel örgütü aldılar kimin karşısında duruyorlar? Milletin karşısında duruyorlar. Biz millet olarak bu yapının karşısındayız. Sonuna kadar da karşısında durmaya devam edeceğiz"

MUŞ (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Anaların ağlamaması için çözüm sürecine sonuna kadar devam edeceğiz" dedi.

Muş Öğretmenevi'nde düzenlenen AK Parti Muş 5. Olağan İl Kongresi'ne katılan Çalık, burada yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarının yeni Türkiye tasavvur etiğini belirtti.

Bu yeni Türkiye için eski Türkiye'ye bir nokta koymak gerektiğini söyleyen Çalık, "Eski Türkiye'nin nokta koyduğu tarihi herkesin çok iyi bilmesi lazım. Bu tarihi 1071'e, İstanbul'un fethine, Çanakkale'ye götürmek lazım. 1071 demek kardeşlik demek. Türk'ün ve Kürt'ün birbiriyle kardeş olduğu Malazgirt zaferi demek. Adalet, paylaşmak, anlaşma, millet ve ümmet demek" diye konuştu.

AK Parti iktidarı döneminde Muş'a 4,6 milyar lira yatırım getirildiğini aktaran Çalık, "Türkiye'nin büyük hedefleri vardı. Demokratikleşme paketlerini milletimiz için sunduk" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın 2005 yılında Diyarbakır'da, "Bu sorun benim sorunum. Kürt sorunu, Güneydoğu sorunu benim sorunum. Sorunun adına ne derseniz deyin bu sorun benim sorunumdur" sözlerini hatırlatan Çalık, şunları kaydetti:

"İşte o günden itibaren Türkiye'de Kürdü, Türkü, Lazı, Çerkezi hepsi 1071 ruhuyla bir kez daha kardeşiz dedik ve çözüm süreci, kardeşlik projesi başladı. Sonuna kadar da devam edecek. Buna pranga vurmak isteyenler var. Dünkü, eski Türkiye'de neler vardı? Askeri vesayetler, yargı vesayeti, bürokratik vesayet vardı. Bunların hepsinin önüne biz millet olarak siz milletimiz olarak prangaların önüne durdunuz. İşte o günlerden bugünlere çözüm sürecine sonuna kadar devam edeceğiz diyen bir Cumhurbaşkanımız vardı. Biz bunları yaparken, milletimizle bütünleşirken 'Siyasi hayatıma mal olsa da çözüm süreci sonuna kadar devam edecek' diyen kurucu genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız var."

Çalık, mazlumun yanında, zalimin hep karşısında olduklarını vurgulayarak, "Bugün duracağımızı da çok net söylüyoruz. Demokratikleşme, kardeşlik süreci, barış süreci sonuna kadar devam edecek" ifadesini kullandı.

HDP'ye seslenen Çalık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"HDP sadece Muş'ta değil tüm Türkiye'de olmalı. Adında halk varsa halkına zarar verecek her şeyin karşısında durmalı. Molotofun da karşısında durmalı, maskenin, silahın da karşısında durmalı. Ben kardeşlik için halklar için varım diyorsa elindeki silahı, molotofu bırakacak ve özgürlük yasasına (güvenlik yasası) evet diyecek. Biz güvenlik yasası demiyoruz, özgürlük yasası diyoruz. Vatandaşımızın can güvenliğini devlet olarak sağlamak zorundayız. Milletimizin can güvenliğini sağlamak zorundayız. Bu yasayı çıkardığımızda kamu düzeni sağlanmış olacak. Çözüm sürecinin de asla alternatifi olmayacak."

CHP , MHP ve HDP'nin paralel örgütle hareket ettiğini söyleyen Çalık, "Hep yan yana gidiyorlar. CHP, HDP, MHP, bir de yanlarına paralel örgütü aldılar kimin karşısında duruyorlar? Milletin karşısında duruyorlar. Biz millet olarak bu yapının karşısındayız. Sonuna kadar da karşısında durmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Çalık, kendisinin bir anne olduğuna değinerek, şöyle devam etti:

"Artık anaların çocukları geri gelsin diyoruz. Yolları kimse kesmesin diyoruz. Eğer siz halkın özgürlüğünü, halkın sevgisini, yaşamasını istiyorsanız yolları kesmeyecek silahları bırakacaksınız ve milli birlik ve kardeşlik projesine de sonuna kadar destek vereceksiniz. Artık Edirne'deki ana da ağlamasın Muş'taki ana da ağlamasın. Türkiye'deki anaların ağlamaması için çözüm sürecine sonuna kadar devam edeceğiz. Bu devamı yaparken tüm dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu Ortadoğu'ya hepimizin bakması lazım. Suriye'de, Filistin'de, Arakan'da yaşanan zulmü hepimizin görmesi lazım. CHP gidip Suriye'de zulüm yapan adamın yanında durup fotoğraf çektirirken insana nasıl zulüm yaptığını görmesi gerekir diye düşünüyorum. Biz mazlumun yanında, zalimin karşısındayız" ifadelerini kullandı.