Akıncılar Derneği Genel Başkanı Çınar Muş'ta

Akıncılar Derneği Genel Başkanı Çınar Muş'ta
Akıncılar Derneği Genel Başkanı Çınar Muş'ta
- Çınar: "Türkiye Cumhuriyeti'nin 1980'den beri yaşadığı dönem malum. Bu açıdan bakıldığında bu akan kanın mutlaka kesin bir şekilde durması, milletin tekrar bir araya gelmesi lazım"

MUŞ (AA - Akıncılar Derneği Genel Başkanı Fahri Çınar, " Türkiye Cumhuriyeti 'nin 1980'den beri yaşadığı dönem malum. Bu açıdan bakıldığında bu akan kanın mutlaka kesin bir şekilde durması, milletin tekrar bir araya gelmesi lazım" dedi.

Çanakkale Şehitleri anısına düzenlenen programa katılmak üzere Muş'a gelen Çınar, program öncesi yaptığı toplantıda, Akıncılar Derneği'nin 1975 yılının sonunda kurulan bir dernek olduğunu hatırlatarak, derneğin kurulduğu dönemden 1980 darbesine kadar 5 yıllık bir süreç içerisinde faaliyet gösterdiğini ve darbe sonrası kapatıldığını söyledi.

Türkiye'nin yaklaşık bin 500 yerinde teşkilat, 10 binlerce üyeye sahip bir dernek haline geldiklerini vurgulayan Çınar, "Yaptığımız programlarımızın amacı, Çanakkale'nin, bir ümmet savaşı olduğunu, Türkü, Kürdü, diğer coğrafyalardan gelen Arabı, Boşnağıyla bütün Milleti İbrahim dediğimiz ümmetin bir araya gelerek savunma yaptığı bir savaştı. Bu savaşın ruhunu bugünün nesline aktarmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu manada gayretle farklı programlar yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz" diye konuştu.

Özellikle bölgede uzun yıllarından beri milletle toplumun bazı kısımları arasında ciddi uçurumlar meydana geldiğini söyleyen Çınar, şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti'nin 1980'den beri yaşadığı dönem malum. Bu açıdan bakıldığında bu akan kanın mutlaka kesin bir şekilde durması, milletin tekrar bir araya gelmesi lazım. Çanakkale Savaşı'ndaki ruhun, tekrar millete dönmesi adına olması gereken bir şeydir. Süreç nasıl işliyor. Yanlışlarıyla doğrularıyla bir sürü şey var. Halk ve millet olarak birleşmenin, bütünleşmenin, güçlü olmanın, birlik olmanın yolunda bir engeldi bu. Bu manada atılmış çok önemli ve önemsenmesi gereken bir adımdır. İnşallah nihayete erer ve herkes refaha ulaşır."

Toplantıya, derneğin genel başkan yardımcısı Mahmut Bostancıoğlu, Muş Akıncılar İl Derneği Başkanı Abidin Acar ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.