Baharın gelişi besicileri sevindirdi

Baharın gelişi besicileri sevindirdi
Baharın gelişi besicileri sevindirdi
MUŞ (AA) - Muş Ovası'nda karların erimesiyle küçük ve büyükbaş hayvanlarını çayırlarda otlatmaya başlayan besiciler, geçen yıllara göre bu yıl...

MUŞ (AA) - Muş Ovası'nda karların erimesiyle küçük ve büyükbaş hayvanlarını çayırlarda otlatmaya başlayan besiciler, geçen yıllara göre bu yıl baharın 20 gün erken geldiğini söyledi.

Geçimini hayvancılık yaparak sağlayan Gıyasettin Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  her yıl bu dönemlerde havanın soğuk olduğunu belirterek, bu yıl baharın erken geldiğini söyledi. 

Muş Ovası'nda karların erimesiyle özellikle küçükbaş hayvanlarını çayırlarda otlatmaya başladıklarını belirten Arslan, kış mevsiminde hayvanlara yem bulmak için sıkıntı içerisinde yaşadıklarını, ilkbaharın erken gelmesinin hayvancılık yapanlar için büyük bir avantaj olduğunu ifade etti.

Arslan, Muş'ta yaklaşık 5 ay boyunca hayvanlara ahırlarda bakmak zorunda olduklarını bildirerek, "Her taraf karla kaplı olduğu için buna mecburuz. Şu anda havalar ısınmaya başladı ve hayvanlarımızı meralara saldık. Bu bizim için çok önemli. Böylece yemden tasarruf  ediyoruz. Otlara alışan  hayvanlar yem ve saman yemiyor" dedi.


  ETİKETLER:

  tasarruf

  ,

  Taraf

  ,

  Hayvanlar

  ,

  kış