Bölgede kaçak kayıp elektrik oranı

Bölgede kaçak kayıp elektrik oranı
Bölgede kaçak kayıp elektrik oranı
MUŞ (AA) - Van Gölü Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi (VEPSAŞ) Müdürü Emrullah Okuducu, bölgede kaçak kayıp elektriğin yüzde 60 civarında...

MUŞ (AA) - Van Gölü Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi (VEPSAŞ) Müdürü Emrullah Okuducu, bölgede kaçak kayıp elektriğin yüzde 60 civarında olduğunu bildirdi.

VEDAŞ'ın Muş, Bitlis, Van ve Hakkari illerine hizmet veren bir kuruluş olduğunu belirten Okuducu, özellikle kış mevsiminde kaçak oranında büyük artış yaşandığına değindi.

Ayrıca kayıp kaçağın elektrik şebeke arızalarını da beraberinde getirdiğini aktaran Okuducu, şöyle konuştu:

"Gerçekten yaşadığımız sıkıntılardan dolayı sahada yeteri kadar çalışamıyoruz. Bunu aşmanın yolu, hizmet üreten tüm kuruluşların ürettikleri hizmetlerin bedelini almalarıdır. Böylelikle sağlıklı bir hizmet yapacaklarına inanıyorum. Bu belediyeler için de elektrik şirketi için de doğalgaz için de aynı. En büyük handikaplarımızdan biri bölgedeki yoğun kayıp kaçak oranlarımızdır. Van, Muş, Bitlis, Hakkari sorumluluğu bizde. Bu 4 ilin ortalama kayıp kaçak oranı şu anda yüzde 60 gibi büyük. Ülke ortalamasının, dünya ortalamasının bile çok üzerinde bir kayıp kaçak oranıyla mücadele etmeye çalışıyoruz."

Devletin kısmi bir desteği olmasına rağmen aldıkları elektriğin bedelini ödeyememe durumu ile karşı karşıya olduklarını kaydeden Okuducu, vatandaşlardan beklentilerinin, tükettiği elektrik bedelinin karşılığını ödemeleri olduğunu aktardı.

Kaçak elektrik kullanan vatandaşların işin manevi kısımlarını da düşünmesi gerektiğini hatırlatan Okuducu, şöyle konuştu:

"Şirketimizle ilgili olarak bunların bir mali ceza boyutu da var. Bu mali ceza boyutu borcunu zamanda ödemediği takdirde mahkemeye gidiliyor, ceza veriliyor. Mahkemede bunlar sabıkalı duruma düşüyor. Hiçbir vatandaşımızın bu duruma düşmesini istemiyoruz. Çünkü sonuçta hiçbir vatandaşımızın bunu hak etmediğini düşünüyoruz. Herkese ortalama aylık 100 lira gibi bir meblağ çıkabilir. Vatandaşlar buna dikkat ederse daha sağlıklı hizmet ve daha sağlıklı enerji verebiliriz."